Hodí se pro přírodní léčení, čáry a některé i do kuchyně. EnigmaPlus.cz vám představí zázraky ze zahrady!
Bojovník, který se neztratí: Měsíček zahradní
Dokonalý pomocník. Přesně takovou přezdívku by si zasloužil měsíček zahradní (Calendula officinalis). Podle legend má mít dokonce schopnost ubránit dům proti zlým silám! Uplatnění však najde nejen v magii, ale také v lékařství nebo kuchyni.
Od dob starověku je měsíček používán k omlazení pleti. Pokud chcete zabít dvě mouchy jednou ranou, tak si z něj připravte blahodárnou lázeň. Ta má totiž dokázat vypnout nejen pleť, ale také posílit sebevědomí a získat respekt.
V žádném případě však nespotřebujte všechny kvítky, které máte. Mohou se vám hodit při potížích se žaludkem nebo žlučníkem.
Účinky měsíčku jsou využívány už po staletí. Dobře je znají i američtí lékaři, kteří jeho okvětní lístky používali na bitevním poli k hojení otevřených ran během občanské války (1861–1865). Rychlost uzdravení přitom nepopisují jinak než jako zázrak!
Královna bylin: Pivoňka obecná
Je-li nějaká rostlina vzorem ochranné síly, pak je to pivoňka obecná (Paeonia officinalis). Dokáže si prý poradit se vším negativním. Postavit se umí nejen duchům, ale také bouřkám. Náhrdelník vyrobený z pivoněk ví i jak na zlomyslné víly. Výčet dovedností pivoňky tím však ani zdaleka nekončí!
Podle lidové moudrosti dokáže pivoňka skoro všechno. Vložit se může do záležitostí spojených se zlými silami, ale také s nemocemi. Má mít schopnost vyléčit epilepsii, šílenství nebo křeče. Rozhodující roli prý sehraje i v boji s uhranutím čarodějnice.
Patří jí proto právoplatné místo na trůnu, který náleží do nejvyšších sfér magie.
Čarovná síla činí z pivoňky oblíbenou rostlinu užívanou při nejrůznějších seancích a kouzlech. Používá se během věštění budoucnosti, ale také na vymítání démonů. Nejčastěji přitom bývá součástí vonného oleje či kadidla.
Pivoňka je natolik mocná, že dokáže být i nebezpečná. Na pozoru před ní by se měly mít především ženy v očekávání potomka!
Otáčí se nejen za sluncem: Slunečnice
Květina na vysokém stonku a s překrásným žlutým květem se ráda otáčí za slunečním svitem. Slunečnice (Helianthus) má mnohem větší schopnosti. Podle pověstí totiž dokáže vyjevit pravdu, splnit přání a rozvinout plodnost!
„Pokud usnete se slunečnicí pod polštářem, vyjeví se vám jakákoliv pravda,“ tvrdí v knize Pěstujeme magické rostliny spisovatelka Ellen Dugan. Podobně to má být i s plněním přání. V žádném z těchto případů vás prý úspěch nemine. Slunečnice je symbolem naděje a uctívání.
Slunečnici pro její schopnost přinést do života radost používají lidé, kteří touží po potomkovi. Nesázejí však na samotnou květinu, ale její semínka. Právě v nich se prý skrývá tajemství plodnosti. Rostlinu se žlutými květy vyhledávají ale i zahradníci.
Nejenže jejich zahradu rozzáří, ale poskytne jí i ochranu před vším zlým. Alespoň to říká lidová moudrost.
Fialový kvítek s účinky acylpyrinu: Viola vonná
Violka vonná (Viola odorata), zvaná lidově také fialka, patří mezi rostliny, které nesmí chybět ve výbavě dívek hledajících lásku. Podle pověstí stačí natrhat hrst jejích kvítků v den, kdy připadne úplněk na pondělí, a hodit ji proti západnímu větru.
Milostné otazníky se tím vyřeší, neboť fialová poupata prý vytvoří na zemi jméno toho pravého.
Schopnost violky přivolat lásku je pověstná. Dokáže prý doslova okouzlit. Kořeny této dovednosti spočívají nejspíš ve vlivu, který nad drobnými fialovými kvítky uplatňuje planeta Venuše.
Není proto divu, že patří mezi oblíbené přísady do parfémů ve viktoriánském období, které je spojováno s vládou anglické královny Viktorie (1819–1901). Uplatnění ale nachází i jinde!
Violka se od pradávna užívá i v léčitelství. Neocenitelná je především při odstraňování revmatických potíží. Obsahuje totiž sloučeninu kyseliny salicylové, kterou proslavila schopnost mírnit bolest.
Kyselinu salicylovou přitom můžete objevit i při výrobě acylpyrinu. Až vám bude nejhůř, máte tak možnost volby. Vsadíte na chemii, nebo sílu přírody?