Ohledně hrobky faraona Tutanchamona a artefaktů v ní nalezených dodnes existuje velké množství otazníků. Mezi nálezy byly i dvě válečné trumpety, pocházející z doby kolem roku 1 290 př. n. l. Jedna z nich je vyrobena ze stříbra, druhá z mědi. Oba nástroje jsou nejstarší funkční trumpety na světě – je možné na ně i hrát.
Zvláštní jev
Zejména stříbrná trumpeta je pozoruhodná. Restaurovaná byla v letech 1954 a 1974. Existují svědectví, že v roce 1954, kdy restaurování probíhalo, do ní restaurátor zadul – a stala se nevídaná věc.
Ve chvíli, kdy došlo k vyzkoušení nástroje, vykázaly dieselové agregáty nulovou hodnotu. Tehdy totiž nebyla v provozu Asuánská přehrada, a tak většina oblastí získávala elektřinu právě pomocí těchto dieselových agregátů.
Ihned po zadutí na trumpetu přístroje okamžitě naskočily. V roce 1974 došlo k dalšímu pokusu vyloudit zvuk z Tutanchamonovy vojenské polnice. Tehdy vypadl elektrický proud v Káhiře a nejbližším okolí…
Poselství míru
K podivným událostem došlo však již v roce 1939. Tehdy se podařilo přemluvit Správu starověkých památek v Egyptě k realizaci experimentu, kdy měla být vyzkoušena funkčnost obou nástrojů. Pokus se měl uskutečnit v muzeu v Káhiře.
Myšlenkou tohoto experimentu bylo ,,vytroubit“ do světa jakési poselství míru a pochopení. Egypťané však měli velké obavy z Tutanchamonovy kletby a nebyli proto z tohoto plánu příliš nadšeni.
Nepříjemná nehoda
Přesto byl vybrán muž, který měl poprvé po třech tisíciletích na tento nástroj zahrát. Byl to trumpetista 11. pluku vojenské kapely britských husarů.
Ten se bez valných úspěchů snažil z měděné trubky vyloudit tóny, když tu do místnosti náhle vstoupil egyptský král Faruk I. Vyděšený hudebník odložil měděnou trubku a ve snaze krále potěšit vzal do ruky trubku stříbrnou. Pak z plných plic do nástroje zadul. Ten vyloudil nepříjemné tóny, po kterých se nástroj rozpadl na několik částí.
Výpadky energie pokračují
Rozhněvaný král nařídil tuto nehodu utajit a nástroj opravit, což se prakticky přes noc povedlo.
Druhý den byl k vyzkoušení nástroje vybrán jiný hudebník ze stejného 11. pluku. Avšak podivný jev se opět opakoval. 14. dubna 1939, v den, kdy měl hudebník zatroubit ve prospěch zachování světového míru, vypadl v celém muzeu proud.
Proto byly nainstalovány lampy napojené na silné baterie, ale i ty pět minut před začátkem nahrávání přestaly fungovat.
2. světová válka propuká…
Akce se tedy nakonec uskutečnila při svíčkách a hudební produkce začala slovy: ,,Toto jsou trumpety faraona Tutanchamona, vládce obou zemí, krále Jihu i Severu, jehož si zamiloval bůh Re.“Bohužel však ke smíru mezi národy nakonec nedošlo. Již o několik měsíců později, 1. září 1939, vypukla světová válka.
Faraonova kletba?
Jednalo se o pouhé náhody, nebo určité artefakty mohou přinášet smůlu – a výpadky proudu byly jen pouhými varováními?
Také v roce 2005, kdy bylo tělo faraona Tutanchamona prozkoumáno počítačovým tomografem, vypověděl přístroj na několik hodin službu… Měli snad staří Egypťané daleko větší schopnosti, než si dnes myslíme – a skutečně uměli zacházet s ochrannými kletbami?