Ve staroslavném Britském muzeu v Londýně je uložen jeden zajímavý artefakt, jehož špatná pověst se šíří již více než sto let. Pokud bychom měli věřit těmto temným legendám, bylo by lepší jej vystřelit kamsi do meziplanetárního prostoru? Proč? Z jakého důvodu?
Ačkoli je problematický exponát nazýván Unlucky Mummy, o mumii se ve skutečnosti nejedná. Jde o kolorované vnitřní víko schránky, ve kterém byla skutečná mumie uložena. Artefakt byl nalezen v egyptských Thébách, Britské muzeum jej získalo v roce 1899.
Tvrdší než ledovec?
Pravda, vyobrazení neznámé ženy má poněkud nešťastný výraz, ale že bychom se ho měli nějak obávat?!
Někteří lidé si ale myslí, že se jedná o ztělesněné zlo „tvrdší než ledovec“, které stálo například i za zkázou Titanicu v roce 1912. Další jej spojují s předčasnou smrtí spisovatele B. F. Robinsona (1870-1907), který tento artefakt zkoumal v roce 1904.
Později se objevily i zprávy, že budoucí muzejní exponát páchal zlo již hned po svém objevení. Deska s malbou byla do Anglie přivezena kvartetem cestovatelů. Ano, tušíte správně. Ani jeden z nich se cestovatelského důchodu nedožil.
Mumie v metru
“Nešťastná mumie” má být rovněž spojována s dnes již nefunkční stanicí metra British museum. Již v roce 1933 se rozšířila zpráva, že se v těchto místech londýnského metra pohybují mumie. Kdo myslíte, že za to mohl? Samozřejmě, byla to “Nešťastná mumie”.
Konzervativní britskou veřejnost navíc rozčilovalo, že se mumie producírují v metru jen v bederních rouškách.
Aby všemu nebyl konec, malba prý začala negativně působit i na samotné návštěvníky. Hovořilo se o mdlobách, bolestech v srdeční krajině a dalších zdravotních indispozicích.
Hrůza pomyslet, co by se stalo, pokud by z Théb byla přivezena nejen malovaná deska, ale i ona neznámá skutečná mumie, co říkáte?!