Po celém světě lze nalézt celou řadu mýtů a zkazek, které vytvářejí dojem, že naši zemi již v dávné minulosti navštěvovali či ovládali mimozemšťané. Stejně tak je tomu u tehdy vyspělé mayské civilizace. Jejich znalosti například astronomie byly nadčasové.
Pokud jde o konkrétní osobnosti, spojované s cizí civilizací, tak je zde příběh nejznámějšího mayského vládce Pakala a jeho hrobky.
VLÁDCE PAKAL
Celým jménem se jmenoval K’inich Janaab Pakal, což v překladu doslova znamená „Velký sluneční štít“. Pakal se údajně narodil roku 603 a už v mladém věku se musel ujmout vlády.
Podařilo se mu mayskou říši sjednotit a zamezit dřívějším neustálým válkám mezi jednotlivými městskými státy.
Hrobka vládce Pakala byla objevena archeologem Albertem Ruz Lhuillierem v roce 1948 v obřadním městě Palenque. Ten v největším městě mayské říše prohledával pyramidu známou jako Chrám nápisů. A tehdy v ní našel jistý hrob.
Desku sarkofágu zdobily tesané reliéfy. Jakmile experti sarkofág otevřeli, objevili tělo obložené ozdobami a nefritovými figurkami. Teprve však až v 70. letech se ukázalo, čí hrob to byl.
Avšak senzační objev, že jde o hrobku vládce Pakala, současně přinesl také celou řadu otázek.
Ale nebyla zveřejněna žádná fotografie těla, ale pouze záznam desky jeho sarkofágu. Také mezi archeology se začaly šířit různé pochybnosti, například v souvislosti s analýzou zubů a kostí pozůstatků tohoto vládce.
Ta ukazovala spíše na tělo čtyřicetiletého muže. Ale Pakal se měl dožít věku přes osmdesát let. Ze záhadných důvodů se veřejnost nedozvěděla žádné konkrétní údaje, což nahrávalo různým spekulacím.
Proslýchalo se například, že Pakal byl obrem, který měl na každé ruce a noze šest prstů, silnou pokožku a kónický tvar lebky. Což využil i známý spisovatel Erich von Däniken. Ten se rád zabýval teoriemi starodávných astronautů. K tomu mu silně nahrávaly právě reliéfy na víku sarkofágu.
ZÁHADA VÍKA
Víko má zobrazovat Pakala na cestě do Xibalby, mayské podzemní říše duchů. Rytina ale ukazuje na poněkud zvláštní cestovní „zařízení“. Spíše to vypadá, jako by vládce seděl ve zcela zvláštním mechanismu, který ovládá pákami a pedály.
A také na obličeji má něco, co vypadá jako kyslíková maska. Takže není divu, že vyobrazení ukazuje spíše na řízení vesmírné lodi. Do podzemní říše duchů se obyčejní smrtelníci asi dostávali podstatně jednodušším způsobem.
Protože Mayové byli známí svými znalostmi astronomie, tak zobrazení vyvolává i mezi vědci rozpory, zda byla Xibalbá v podzemí nebo ve vesmíru. Překlad slova Xibalbá, nedává vysvětlení, jen znamená „místo strachu.“ To ovšem nic blíže nevysvětluje.
A tak zůstává otázka, kdo vlastně tehdy vládl Mayům. Nebyl to náhodou mimozemšťan?