Sázavský klášter najdeme v městečku Sázava ve Středočeském kraji v okrese Benešov. Jedná se o rozsáhlý areál bývalého benediktinského kláštera. V 11. století se jeho spoluzakladatelem i prvním zdejším opatem stal poustevník, dnes známý jako svatý Prokop.
Na jeho založení měli svůj podíl rovněž také i kníže Oldřich a pražský biskup Šebíř. Jedná se o čtvrtý nejstarší klášter v českých zemích.
Podle legendy, která hovoří o založení kláštera na Sázavě, poustevník Prokop nabídl knížeti Oldřichovi, jenž lovil ve zdejších lesích a v jeho poustevně požádal o vodu, požadovaný nápoj, který se však náhle proměnil ve víno.
A údajně právě za tento zázračný čin pomohl kníže Prokopovi založit klášter. Opat Prokop byl poměrně brzy po své smrti za všechny své činy svatořečen.
Hvězdy pro štěstí?
Mezi nejvzácnější středověké prostory uvnitř kláštera patří kapitulní síň s gotickými freskami mariánského cyklu z první třetiny 14. století. Podle pověsti pak lze na třech stranách dodnes fungující zvonice najít vždy po jedné cihle s vytesanou hvězdou. Je pravdou, že kdo najde všechny tři cihly, tomu se prý splní jeho přání?
Zázračný obraz svatého Prokopa
S místem je však spojena i další zajímavost, a to obraz svatého Prokopa v nadživotní velikosti, který byl neznámým malířem namalován někdy kolem roku 1600. Zachycuje již zemřelého světce, proto má Prokop na obrazu zavřené oči.
U tohoto obrazu se však údajně dějí divy. Svatý Prokop na obrazu občas oči otevře a dokonce se mu prý čas od času mění také i výraz tváře. V průběhu čtyř století byl tento fenomén potvrzen množstvím svědků. Koná tak světec i nadále po své smrti zázraky?
Čertova brázda
Severovýchodním směrem nedaleko kláštera najdeme údolí zvané Čertova nebo též Prokopova brázda. Tato brázda (nebo přinejmenším její část) byla v krajině pravděpodobně vždy jasně viditelná. Co vedlo k potřebě začlenit ji do známého světa? A proč o jejím původu kolují nejrůznější legendy?
Svatý Prokop a ďábel
Nejznámější z místních pověstí vypráví o tom, jak Prokop oral s ďáblem. Svatý Prokop jako historická postava z přelomu prvního tisíciletí svým životem spojuje Chotouň (místo narození) a Sázavu (kde působil i zemřel) podobně jako Čertova brázda. Snad proto legenda spojuje Čertovu brázdu právě s ním?
Legenda praví…
Traduje se, že čert světce nemístně provokoval. Svatý Prokop se však nenechal strhnout k boji, ve kterém by chtěl zrozence pekla zničit. Místo toho ďábla zkrotil, zapřáhl ho do pluhu a křížem v pravé ruce ho popoháněl.
Oral s ním tak brázdu ke své rodné vsi, kde si z pluhu oklepal hlínu. Tak měla podle pověsti vzniknout Čertova brázda i mohyla na jejím konci v Chotouni.