Sekty jsou uzavřená společenství, do nichž není snadné proniknout, ale ještě horší je z nich uniknout. Jaká šílená pravidla v nich fungují a proč jsou lidé stále ochotni nechat se strhnout podivnými společenstvími, na která se nezaujaté okolí dívá skrz prsty?
Některé sekty se snaží svou existenci tutlat, jiné vykřikují své ideje do světa, aby snáze přilákaly do svých řad více věrných oveček. K druhé jmenované skupině patří i proslulí scientologové.
Jejich takzvaná církev je jednou z nejznámějších sekt na světě a povědomí o ní se šíří i díky slavným osobnostem showbyznysu.
A nejde o žádná druhořadá jména, scientologii propadli například i hollywoodští herci Tom Cruise (*1962) nebo Will Smith (*1968).
Na první pohled je scientologie nenápadná a neagresivní. Mnozí dokonce tvrdí, že je svými myšlenkami příbuzná mírumilovnému buddhismu. Jenže skutečnost uvnitř této podivné organizace je zřejmě trochu jiná.
Scientologie totiž po prvotním přátelském a moderním přístupu postupně začne ovládat své přívržence, až si je podmaní a zaváže natolik, že nabude absolutní moci nad jejich životy!
Návrat ke světlu čisté bytosti
Scientologové kážou, že každý člověk je vlastně nesmrtelná duchovní bytost mimozemského původu, na níž se vlivem času a prostředí nabalují pozemské problémy, jichž je potřeba se zbavit.
To je také ústřední myšlenkou hnutí, jehož myšlenkovým otcem je americký spisovatel Lafayette Ronald Hubbard (1911–1986).
Se zmíněnými zatěžujícími problémy původně čistých bytostí se scientologie nehodlá jen tak smířit a nabízí lidem očištění. K tomu mají sloužit takzvané auditingy. Jde o sezení, při nichž z vás údajně zasvěcená osoba smývá traumatické zážitky.
S každým odstraněným traumatem se podle scientologů přibližujete své čisté podstatě. Na očekávaném konci terapie vás pak má čekat absolutní duchovní svoboda.
Průběh auditingu se nijak zásadně neliší od psychologické terapie, jejímž hlavním účelem je otevřít své nitro a tak si ulevit. Do intimních scientologických seancí je ovšem navíc zapojen ještě takzvaný elektropsychometr Hubbard či zkráceně E-Metr.
Berlička E-Metru
E-Metr má fungovat na bázi měření změn v elektrickém odporu těla. Po připojení ke sledovanému člověku je údajně zařízení schopno určit, jak se mění lidská psychika.
Jeho strůjce, L. R. Hubbard, dokonce tvrdí, že s pomocí svého vynálezu dokáže zhodnotit, zda plod v těle matky cítí bolest.
E-Metr je tedy jakousi přidanou hodnotou, jejímž prostřednictvím scientologové přesvědčují své stoupence o tom, že výsledek jejich vlivu je natolik reálný, že je dokonce měřitelný.
Díky této sugesci, a samozřejmě i díky upřímnému otevření sebe sama, klienti auditingů popisují, že z nich s každým dalším sezením spadne velké břemeno. Jde o pouhou sugesci, nebo snad na scientologických sezeních opravdu něco je? Možná právě taková otázka byla tou rozhodující pro mnohé současné členy sekty…
Omotají si vás kolem prstu!
Praktiky scientologů dosud nevypadají nijak nebezpečně. Může se dokonce zdát, že jsou prospěšné. Sama církev tvrdí, že pravidelné auditingy zvyšují IQ, tříbí schopnosti komunikace a zvyšují kapacitu paměti.
Vědecké důkazy pro tato tvrzení neexistují, bylo ovšem pozorováno, že na sektářské auditingy se velmi snadno vytváří návyk.
Dříve racionálně uvažující lidé se totiž pod vlivem nenápadného scientologického nátlaku začnou domnívat, že očistná sezení nutně potřebují k životu, jinak se jim znovu přitíží a nebudou schopni se svými problémy sami bojovat. A právě tudy vede cesta do pekel!
Pokud byste navíc po několika auditinzích sami nenabyli tohoto pocitu, pamatujte, že už během úvodních sezení jste na sebe díky šikovně kladeným otázkám vyklopili velmi kompromitující informace, včetně vašich nejtajnějších představ, obav nebo potlačovaných traumat z dětství. Všechno to mohou scientologové obrátit proti vám!
Mírumilovná totalita
Scientologické společenství naoko klade důraz na samostatný duchovní vývoj každého jedince, přitom je však totalitní. Své členy si často drží v područí vydíráním.
Auditingy, kontroly pomocí E-Metru a podobné služby jsou totiž zpoplatněny, a to ne právě malou částkou. Během několika „očistných“ setkání si tak rázem můžete přijít na dluh v řádech desítek tisíc korun.
Tyto pohledávky pak sekta využívá jako nástroj k manipulaci se svými členy. Scientologové postupně zcela ovládnou jejich životy, a to až do takové míry, že rozhodují i o jejich dětech a partnerech. Co je pravdy na častých obviněních organizace z vymývání mozků?
Moderní způsob lovu
Zdá se vám, že do něčeho takového nemůžete nikdy spadnout? Tak to je pouhé zdání. Scientologové totiž při náboru nových členů sekty postupují velmi obezřetně a nenápadně – tedy alespoň zprvu.
První kontakt s potenciálními nováčky probíhá například na kurzech marketingu, jež sekta pořádá. Stačí, abyste byli dostatečně ambiciózní a přitom málo obezřetní, a najednou sedíte v místnosti plné scientologů. Co následuje pak?
Nějaká milá slečna nebo mladý muž vám pravděpodobně nabídnou vyplnění takzvaného oxfordského testu schopností. Seriózně vypadající kvíz sestává ze série 200 otázek, které mají prověřit vaše myšlenkové kvality.
Dobrý výsledek ale nečekejte, i samotný Einstein by v tomto případě byl velmi pravděpodobně za prosťáčka. Podle psychologů má totiž takzvaný oxfordský test po menší úpravě vyvolat v respondentovi pocit nedostatečnosti.
A když už zahlodá červík pochybnosti, někdo povolaný rychle přiskočí, aby vám nabídl zázračný auditing. A už se vezete…
Jste k ničemu!
Výsledky testu osobnosti, který je nabízen vždy zdarma, vám scientologové nikdy nepošlou poštou ani nesdělí po telefonu. Budou se s vámi chtít vidět osobně.
Jejich přesvědčovací metody ohledně méněcennosti respondentů jsou přitom natolik efektivní, že v roce 2008 stály mladičkou norskou studentku jménem Kaja Ballo (1988–2008) život.
Několik hodin po důkladném scientologickém rozboru své osobnosti totiž do té doby spokojená a bezstarostná dívka spáchala sebevraždu. „Je mi líto, že se na nic nehodím…,“ napsala v dopise na rozloučenou.
Týrání čistých bytostí
O co vlastně scientologům jde? Jsou to peníze, které získávají z placených auditingů a členských příspěvků? Na pozadí scientologie se ovšem objevují i další podezření. Stále častěji prosakují na veřejnost informace o tom, že v přísně střežené centrále Sea Org
v Kalifornii (USA) údajně dochází k otřesnému týrání. Tamní brutální praktiky popsala například bývalá členka scientologické církve Debbie Cook.
Ta byla svými spoluvěrci opakovaně bita, polévána ledovou vodou a urážena za svou homosexuální orientaci. Její případ ale rozhodně nepatří mezi ty nejhorší.
V roce 2011 se scientologové kvůli zotročování lidí dostali dokonce do hledáčku amerického Federálního bezpečnostního úřadu FBI. Někdejší příslušníci sekty totiž vypověděli, že když projevili vůli opustit společenství, následovalo bití, mučení a věznění.
Další bývalí scientologové tvrdí, že byli nuceni k otrocké práci pro vůdce sekty a další vysoce postavené osobnosti společenství.
Špatná pověst je nebrzdí
Scientologové jsou podle současných statistik i přes všechny negativní zvěsti o poměrech uvnitř organizace nejrychleji rostoucí církví a sdružují již asi 11 milionů členů. „V scientologii nehrajeme žádnou druhořadou hru.
Není to nic roztomilého nebo něco, co se dělá, protože není nic lepšího na práci,“ zdůrazňuje za svého života Hubbard. V jeho slovech je cítit zvláštní odhodlaní, které by možná mělo být pro případné zájemce o podezřelé společenství jistým varováním…