Jedná se o jeden z měsíců planety Saturn. Objeven byl již v roce 1789 astronomem Wilhelmem Herschelem. Lidstvo se o něm dozvědělo více díky sondám programu Voyager v osmdesátých letech minulého století.
Zásadní informace však přinesla až sonda Cassini v roce 2005. Týkají se možnosti mimozemského života na Enceladu!
Jméno získal tento Saturnův měsíc po postavě z řecké mytologie. Enceladus byl potomek Gaie a Urana. Jednalo se o tradičního protivníka bohyně Athény. Kdo vyhrál? To je zřejmé z antického odkazu – Enceladus je prý pohřbený na Sicílii. Náhrobním kamenem je mu sopka Etna.
Oceán vody
Senzačním zjištěním bylo, že pod ledovým příkrovem na povrchu měsíce se nachází rozsáhlý oceán vody, ze kterého navíc uniká metan. Přítomností oceánu pod ledem se Enceladus podobá Jupiterově měsíci – Europě.
Vědci jsou však k možnostem zjištění potenciálního mimozemského života na Enceladu mnohem optimističtěji naladěni, než je tomu v případě Europy. Proniknout pod kilometry ledu na Europě bude ještě dlouho nad technologické možnosti lidstva.
Oproti tomu, na Enceladu voda uniká na více místech v podobě mohutných gejzírů. Stačilo by prý, aby průzkumná sonda proletěla dostatečně nízko nad povrchem měsíce a odebrala vzorky.
Jejich analýza by pak ukázala, zda se předpoklady života na Enceladu naplnily, či nikoli.
Hydrotermální aktivity
Sáhneme si na Enceladu na mimozemský život? Naději povzbudila též skutečnost, že na měsíci nechybí hydrotermální aktivity, který by mohly být oázou života pro určité skupiny mikroorganismů.
V každém případě jsou však průzkum a hledání života na Enceladu mnohem reálnější, než je tomu na Europě. I z toho důvodu bylo navrženo několik robotických misí, které by byly schopné tuto vizi realizovat. Kdy se otazníky kolem Encelada změní v odpovědi? To je zatím „ve hvězdách“…