Už od nepaměti lidstvo doprovází touha ovládnout přírodní živly. Proto si lidé z celého světa vyvinuli širokou škálu rituálů, jak přivolat žádané počasí. I ze současnosti pocházejí svědectví o tom, jak po určitém obřadu ihned přišel déšť, blesky či krupobití.
Pokud jsou ale pravdivá, nabízí se otázka: Jde o pouhou shodu okolností, či ve světě působí síly, které nelze logicky vysvětlit?
V 19. století slaví triumf věda. Lidé věří, že s pomocí nejnovějších vědeckých poznatků dokážou ovládnout i počasí. Právě na tomto přesvědčení si založí byznys i novodobí vyvolávači dešťů.
Ačkoliv je tisk viní ze šarlatánství, zoufalí farmáři se na ně nepřestávají obracet s žádostí o pomoc a moderním zaklínačům se peníze jen hrnou. Aby se zbavili nechtěné konkurence, své metody si bedlivě střeží.
Také proto je tak těžké zjistit, na co konkrétně se při přivolávání deště spoléhají.
Neznámé chemické látky
Roku 1891 se městečko Goodland v americkém státě Kansas potýká se strašlivým suchem. Bezradní městští zastupitelé přivolají slavného vyvolávače dešťů Franka Melbourna, který údajně pochází z Austrálie.
Muž prý ohradí plochu o rozměrech asi deseti metrů čtverečních plátěnou zástěnou a dovnitř nikoho nevpustí. Pak naplní kovové kádě neznámými chemikáliemi, z nichž vzápětí stoupá těžký dým. Poté se údajně v poledne objeví těžké mraky a večer se spustí liják.
Docílil toho Melbourne vypuštěním nějaké chemické látky do atmosféry? Také dnes se vlády mnoha států pokoušejí různými chemikáliemi přivolat déšť. Nejčastěji jodidem stříbrným.
Tento postup však oficiálně vynalezl až roku 1946 americký chemik Vincent Schaefer (1906–1993). Jak by ho tedy mohl znát Melbourne?
Amatérští meteorologové
Na chemické sloučeniny při vyvolávání deště slavný zaříkávač rozhodně nespoléhá sám. V jeho šlépějích kráčí například Charles Hattfield (1875–1958).
Ten prý vypouštěním plynů do atmosféry roku 1916 dokonce způsobí v kalifornském městě San Diego zničující povodeň, během níž zahyne více než dvacet osob. Vymklo se mu snad vyvolávání deště z ruky?
Přestože Hatfiled údajně způsobil průtrže mračen zhruba pětsetkrát, většina současných badatelů o jeho schopnostech pochybuje. Podle jejich názoru nedokázal počasí ovládat, ale předpovídat ho.
I kdyby patřil Hatfield a ostatní moderní vyvolávači dešťů mezi amatérské meteorology, byla by jejich úspěšnost pozoruhodná. Vždyť i nejmodernější modely k předpovídání počasí se někdy ve svých prognózách zmýlí…