Prakticky každý nadšenec do záhad a tajemných koutů přírody zná kounovské řady nebo čertovu brázdu. Jenže i u našich východních sousedů lze najít pozoruhodná místa, ke kterým se váže nějaké tajemství.
Kamenolom u Vyšných Megoněk na česko-slovenské hranici je jedním z nich. Kde se vzaly tamní kamenné koule?
V kamenolomu Padyšák na severozápadním Slovensku právě probíhá další den rozsáhlé a intenzivní těžby. Po posledním odstřelu probíhá obvyklé drcení a třídění horniny, které však v jednu chvíli přeruší překvapené výkřiky.
Zaprášení dělníci ukazují na zvláštní kamennou kouli, která zpola trčí z odlámaného pískovce a která na první pohled vypadá, že tam vůbec nepatří. Záhy se navíc ukáže, že není zdaleka jediná.
„Po každém odstřelu bylo vidět vysoko ve skalní stěně pravidelné polokoule. Mnoho jiných, s různými průměry, jsme pak nacházeli v kamenných haldách,“ stojí v tiskové zprávě o těchto zvláštních nálezech. Postupně je v lokalitě objeveno přes třicet těchto koulí.
Ty nejmenší mají v průměru pouhých 30 centimetrů, ty největší pak přes 2,5 metru. Jaký je jejich původ a skutečně mají až magické schopnosti?
Mizí neznámo kde
Ačkoliv s kamennými koulemi dnes většina lidí spojuje především zmíněný kamenolom, ve skutečnosti jsou mnohé z nich objeveny i v širokém okolí na území, které má asi půl kilometru na šířku a dobrých 15 kilometrů na délku.
Pískovcové sféry jsou v oblasti na nejrůznějších místech – ve stěnách skal i v lese. zprávy o nich se od roku 1988, kdy došlo k nálezu prvních z nich, rychle šíří a časem se z lokality stává vyhledávaný cíl místních i zvědavců z daleka.
Mnozí z nich věří, že mají skutečně nadpřirozené vlastnosti. Údajně dokáží vyléčit neplodnost, mají příznivý vliv na mnohé choroby a celkově působí na člověka svou pozitivní energií.
Právě to je hlavní důvod, proč mnohé z těchto koulí končí na korbách a vozících a následně pak na zahradách u rodinných domků.
Mají přírodní původ?
Nicméně druhá zvěst, která o koulích koluje mezi lidmi, je snad ještě škodlivější. Po okolních obcích se totiž rychle šíří fáma, že uvnitř kamenných sfér se nachází zlato, což vede k tomu, že lidé některé z těch větší objektů rozbíjí.
K objevení zlata však nedojde a jen obtížně kontrolované ničení ukončí zařazení lokality mezi přírodní památky. V novém tisíciletí se tak pozornost badatelů už plně soustředí na to, co jsou tajemné koule zač a jaký je jejich původ.
Nejčastěji zmiňovaná vědecká teorie praví, že jsou skutečně přírodního původu a že vznikly působením příbojových vln v oceánských pánvích pradávného moře.
Také geologové, kteří oblast zkoumali, věří, že koule vznikly vlivem oceánu, podle nich za vše může zvláštní proces zvaný diageneze, při kterém se k sobě stahují sedimenty a mění svou strukturu. Proč s takovým vysvětlením mnoho lidí nesouhlasí?
Dílo mimozemšťanů?
Někteří záhadologové upozorňují, že koule jsou až příliš dokonalé na to, aby šlo skutečně o přírodní útvar. Megoňky jsou navíc jen jednou z mnoha světových lokalit, kde se takové objekty nacházejí.
Další naleziště jsou ve Spojených státech, v Rusku, v Jihoafrické republice nebo na Novém Zélandu. Tedy na místech s naprosto odlišnými přírodními podmínkami. Může mít vše tedy ještě jiné vysvětlení?
Někteří záhadologové například věří, že by mohlo jít o pozůstatky dávných civilizací, které měly miliony let nazpátek obývat tuto planetu.
Další lidé se zase přiklánějí k mimozemskému původu a vše propojují s esoterickými teoriemi a hypotézami o dávných mimozemšťanech.
„Tyto koule jsou nástroje vyrobené z přírodního materiálu a vyzařující vysoké kosmické vibrace, které jednou přivedou lidstvo do vyšší dimenze,“ tvrdí kupříkladu americká publicistka a esoterička Colette M. Dowell. Může jít tedy nakonec o zásobníky nějaké dosud nepoznané energie?