V roce 1638 šokovala obyvatele Anglie událost, jejímž dějištěm byl kostel ve vesnici Widecombe. Během bohoslužby zde došlo k tragédii – čtyři lidé zemřeli, desítky dalších utrpěli zranění. K čemu zde došlo?
Anglikánský kostel ve Widecombe byl známý v širokém okolí. Zasloužila se o to jeho vysoká věž i celková kapacita svatostánku, která převyšovala většinu kostelů v okolí. Původně byl vystavěn v gotickém slohu, později se dočkal řady dalších úprav.
Ohnivá koule
Událost z října 1638 měla řadu očitých svědků, jejichž výpovědi následně zaznamenali pilní kronikáři. Máme tedy relativní dostatek věrohodných informací a můžeme si udělat o průběhu onoho osudného nedělního odpoledne poměrně realistickou představu.
Jak se vše seběhlo? V celé oblasti zuřila silná bouřka. Svědkové hovořili o temnotě i hromobití.
Náhle se v kostelní lodi objevila ohnivá koule, která do objektu vnikla střechou. Létala prostorem a zabíjela. Mnoho lidí rovněž utrpělo těžké popáleniny.
Kulový blesk?
Místní legenda vysvětlovala smrtící jev působením ďábelských sil. Prý se ďábel rozhodl potrestat několik místních obyvatel, kteří během bohoslužby hráli karty. Jak se na tragický incident dívá moderní věda?
Pravděpodobně se jedná o jeden z nejstarších popisů jevu, o kterém toho stále příliš nevíme. Ano, řeč jde o kulovém blesku, vzácném atmosférickém fenoménu. Způsobil masakr v kostele kulový blesk, nebo ďábel?
Kulový blesk doposud nebyl vědecky popsán, ani se jej nepodařilo vyrobit v laboratorních podmínkách. Z vědeckého hlediska tak není jeho existence prokázána.
Stejné je to i s ďáblem… Těžko se pak rozhodnout, jak správně odpovědět na otázku v našem titulku, co říkáte?!