Italský Turín je bezpochyby magické město. V jeho katastru najdete řadu tajemných historických míst. Jedno z nich objevíte i v tamní ulici Via XX Settembre. Budově s číslem popisným 40 se přezdívá „ďáblův palác“. Proč?
Město Turín se má údajně nacházet na vrcholech hned dvojice magických trojúhelníků. Prvním z nich je takzvaný trojúhelník černé magie. Další jeho vrcholy tvoří Londýn a San Francisco. Druhý je trojúhelník bílé magie. Jeho vrcholy tvoří Turín, francouzský Lyon a naše Praha.
Vstup do „ďáblova paláce“
Ďáblovy dveře jsou osazeny na budově Palazzo Trucchi di Levaldigi. Nyní v objektu sídlí renomovaný bankovní dům. Kvůli zmíněným dveřím se však tomuto místu říká „ďáblův palác“, jak jsme již zmínili. Má ovšem historie těchto dveří něco společného s ďáblem?
Podle oficiálních zdrojů byly dveře vyrobeny v roce 1675. Jejich autorem je jistý Pietro Danesi. Odvedl vskutku mistrovské dílo.
Plocha dřevěných dvoukřídlých dveří je bohatě zdobena, a to květinami, ovocem, zoomorfními motivy, andílky, ďáblem… Proč je zde zobrazení ďábla? To dozajista není příliš šťastný symbol. Zde je navíc užitý přímo na klepadle a doprovázejí jej motivy hadů.
Záhadná zmizení i vražda
Legenda praví, že dveře nikdo nevyrobil, jednoduše se zde objevily jedné temné noci. Měl to být trest za čarodějnické rituály, které se v tomto paláci před staletími odehrávaly. Říkáte si, že je to jen neškodný příběh pro turisty?!
Jak si ale vysvětlit záhadná zmizení lidí, kteří tyto dveře otevřeli, vešli dovnitř, ale už nikdy se nevrátili? Jedním z nich byl i major francouzské armády jménem Melchior du Perril.
Vešel do paláce v blíže neurčeném roce na počátku devatenáctého století. Už nikdy nebyl spatřen. V roce 1790 zde byla za záhadných okolností zavražděna tanečnice, která se účastnila karnevalového veselí.
Druhý den se prý našel v domě obraz, kde byla zpodobněna tato nešťastná dívka, jak tančí uprostřed pekelných plamenů. V nich byl zřetelně vidět obličej ďábla. K hrůze místních se jeho podobizna výrazně podobala motivu, který stále zdobí klepadlo na dveřích.
„Ďábelská patnáctka“
Jedna spekulativní teorie spojuje podivnou výzdobu ďáblových dveří i s manufakturou vyrábějící zde okolo roku 1600 tarotové karty. Ty byly s oblibou využívány k výkladu budoucnosti.
Asi vás nepřekvapí, že budova paláce měla v těchto časech „číslo popisné“ 15. Právě „patnáctka“ označuje v systému tarotových karet tu, která představuje ďábla!