6. května 1937: Z neznámých příčin dochází k explozi na palubě vzducholodi Hindenburg a jejímu zřícení.
Domů     Pátráme po Faustovi: Existoval muž, jenž uzavřel smlouvu s ďáblem?
Pátráme po Faustovi: Existoval muž, jenž uzavřel smlouvu s ďáblem?
od 16.1.2024
3.5tis
Podle legendy měl Faust uzavřít smlouvu s ďáblem už v relativně mladém věku a své „odměny“ si užívat celých 24 let.
326
SDÍLENÍ
3.5tis
ZOBRAZENÍ

Jen málo příběhů prostupuje tolika díly klasické i populární literatury, filmu či hudby, jako je ten o vzdělanci, který uzavřel smlouvu s ďábelským Mefistofelem. Co o této legendě vlastně víme? Může na ní být něco pravdy?

V souvislosti se zmíněnou legendou je nutné zmínit také Faustův dům, který stojí v samém srdci Prahy. Ačkoli současná stavba pochází z roku 1726, lidé na místě dnešního Faustova domu prokazatelně bydleli už o mnoho staletí dřív. Podle legendy měl Faust uzavřít smlouvu s ďáblem už v relativně mladém věku a své „odměny“ si užívat celých 24 let.

Výprava po stopách ďábelské pověsti nás přivádí až do 15. a 16. století. Právě v téhle době žije v německém Zimmernu u Bad Kreuznachu alchymista a mág Johann Georg Faust (1480–1540).

Podle dochovaných historických zdrojů jde o renesančního učence, který během života navštěvuje řadu zemí a s oblibou předvádí nejrůznější magické kejkle.

Podle současných vědců patrně, ostatně podobně jako mnozí jemu podobní v té době, jenom používá nejrůznější iluze a efekty. Jeho současníci si však šeptají, že jde o muže znalého skutečných tajemných sil.

Jenže Faust to se svou pověstí všemocného mága trochu přežene. Brzy si na šlechtických dvorech lidé vyprávějí o doktorovi, který zaprodal duši ďáblu. Ten mu za to prý propůjčil doživotní vládu nad přírodními silami a lidskými osudy. Rodí se legenda, která zasáhne téměř celou Evropu.

Zemřel při experimentu?

Že se zpočátku o Faustovi hovoří jako o skutečné osobě, která se věnuje alchymii a magii, dokládají například grimoáry (magické knihy) ze 16. století. V některých z nich lze najít zaklínání pekel, která byla připisována právě tomuto prazvláštnímu učenci.

Další dobové spisy, tzv. faustbuchy, se zase zabývají životem mystika a tvrdí, že Faust nejméně dvakrát zavítal i do Prahy, kde dokonce vydal svou vlastní čarodějnou knihu a předváděl nejrůznější magické kejkle, například proměňoval stohy slámy v koně a zpět.

Jenže ani tyto prameny nejsou zcela spolehlivé a o jeho životě tak víme jen velmi málo, stejně jako o jeho tajemné smrti. „Údajně zemřel při výbuchu při alchymistickém experimentu ve městě Staufen.

Jeho tělo prý bylo ve velmi zmrzačeném stavu, což bylo vykládáno tak, že si pro něj přišel ďábel,“ uvádí německý novinář Michael Reich. Mohl se tedy nakonec Faust skutečně spřáhnout s temnými silami?

V souvislosti se zmíněnou legendou je nutné zmínit také Faustův dům, který stojí v samém srdci Prahy. Ačkoli současná stavba pochází z roku 1726, lidé na místě dnešního Faustova domu prokazatelně bydleli už o mnoho staletí dřív.
V souvislosti se zmíněnou legendou je nutné zmínit také Faustův dům, který stojí v samém srdci Prahy. Ačkoli současná stavba pochází z roku 1726, lidé na místě dnešního Faustova domu prokazatelně bydleli už o mnoho staletí dřív.

Jaký vlastně byl?

Podle legendy měl Faust uzavřít smlouvu s ďáblem už v relativně mladém věku a své „odměny“ si užívat celých 24 let. Důkazy něčeho takového samozřejmě neexistují, stejně jako nemáme přesné zprávy o skutečné povaze Fausta.

V tomto směru se tak lze obracet pouze na literární a hudební díla o této ikonické postavě. Ta se objevují hlavně v 18. a 19. století a nahlížejí na tuto postavu různými způsoby.

Zatímco některé verze hovoří o Faustovi jako o chamtivém muži, který neváhá pro vědění obětovat cokoli, jiné jej vykreslují spíše jako oběť.

Nejslavnějším dílem v tomto směru je samozřejmě veršovaná tragédie německého básníka, prozaika a dramatika Johanna Wolfganga von Goethe (1749–1832), ale tuto postavu můžeme najít v desítkách románů, básní či divadelních her, včetně těch českých.

Faust vystupuje kupříkladu ve slavném Krysaři spisovatele Viktora Dyka (1877–1931).

Tajemný pražský dům

V souvislosti se zmíněnou legendou je nutné zmínit také Faustův dům, který stojí v samém srdci Prahy. Ačkoli současná stavba pochází z roku 1726, lidé na místě dnešního Faustova domu prokazatelně bydleli už o mnoho staletí dřív.

Nevíme, zda v něm skutečně bydlel přímo Faust. Máme však podložené zprávy o tom, že v něm přebýval jiný mystik – Angličan Edward Kelley (1555–1597). Ten si tam dokonce zřídil laboratoř a prováděl v ní nejrůznější pokusy.

Dalším významným vlastníkem se v první polovině 18. století stal Antonín Mladota ze Solopysk. I jemu dům sloužil především pro rozličné experimenty s nejrůznějšími prapodivnými přístroji. Svůj název pak dům získal zřejmě až v 19. století.

Přispěl k němu zřejmě i kaplan nedalekého kostela Karel Jaenig (1835–1913).

„Kromě jiného prý vlastnil lidskou lebku a část šibenice, spával v rakvi a pokoj si vyzdobil černými pohřebními nápisy,“ vypráví jeho příběh autorka knihy o tajemných místech Čech Jitka Lenková (*1963).

Skutečně v domě do dnešních dob díky této historii zůstává silná negativní energie?

Foto: Creative Commons, volná díla
Štítky:
Lokalita:
reklama
Související články
od 5.5.2024 1.1tis
V oblasti zkoumání objevitelských plaveb v patnáctém století tak trochu upřednostňujeme evropský pohled a zapomínáme na možnou východní konkurenci. Ano, řeč jde o čínských mořeplavcích. V jakých vodách nakonec jejich lodě spustily kotvy?  Je dost dobře možné, že čínští admirálové nejen přepluli Tichý oceán, ale dostali se i do Atlantského oceánu a
od 4.5.2024 1.9tis
O soudném dni, při kterém zanikne veškerý život na Zemi, hovoří většina světových náboženství. Konec světa ale podle prastarých spisů nepřijde jen tak z čistého nebe. Ohlásí jej totiž několik jasných znamení! Jak je poznáme? ENIGMA přináší přehled nejčastěji zmiňovaných předzvěstí apokalypsy. [gallery ids="123311,123310,123312,123313,123315,123314,123316,123317,123318,123319,123321,123322,12332
od 4.5.2024 1.9tis
Když přijede do oblasti Kappadokie v Turecku, tak na povrchu s vám ani nezdá, že země pod vámi je provrtaná doslova jako ementál. S fenoménem tureckých podzemních měst se současná veřejnost začala seznamovat v roce 1961, kdy bylo objeveno první z nich - Derinkuyu. Dnes jich je známo kolem dvaceti a stále se objevují nějaká nová. Pojďme se společně
od 3.5.2024 2.2tis
Kdo by neznal krále Artuše. Legendární anglický panovník měl podle středověkých dějepisců a romancí vést na počátku 6. století obranu Velké Británie proti Sasům. Současní historici nicméně jeho existenci často zpochybňují. Na začátku srpna roku 2016 však archeologové oznámili, že možná našli místo, kde se mýtický král narodil! Artušovské legen
od 3.5.2024 2.8tis
V seznamu tragických událostí, kdy evropské velehory Alpy zabíjely, najdeme i zmínku o roce 218 před naším letopočtem. Ano, jednalo se o slavný „alpský trek“ armády kartaginského vojevůdce Hannibala v rámci takzvaných punských válek. Kde jsou však ostatky těch tisíců nešťastníků, které zahubilo velehorské klima či pády lavin? Dostupné zdroje tvrdí,
reklama
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
historyplus.cz
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
V ulicích Birminghamu v americké Alabamě je opět rušno. Nejdřív je slyšet rána a pak jako domek z karet padá k zemi jeden příbytek afroamerické rodiny. Následně je zdemolován kostel, v němž se černoši setkávají. Obyvatelé tmavé pleti v „Bombinghamu“, jak se městu v 50. a 60. letech minulého století říká, nejsou před řáděním Ku-klux-klanu v bezpečí.  
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
skutecnepribehy.cz
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
Byl to žertík, kterým jsem všechny zaskočila. Nakonec jsem ale byla zaskočena já. Splnil snad kamínek na mém krku moje slova? V  tom malém městečku na jihu Moravy jsme se ocitli s přítelem náhodou. Ten kámen na tržišti mě zaujal hned, jak jsem ho uviděla. Když jsem ho vzala do ruky, už jsem se ho nemohla vzdát.
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
21stoleti.cz
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
Podle studie zveřejněné v časopise The Journal of the American Heart Association je u lidí, kteří často kouří marihuanu, vyšší riziko infarktu a mrtvice. Článek je analýzou každoročního průzkumu ameri
Elvis Presley: Legendární Král Rock’n’Rollu
epochaplus.cz
Elvis Presley: Legendární Král Rock’n’Rollu
Život krále rock’n’rollu, Elvise Presleyho, byl plný vzestupů a pádů, které ho katapultovaly na vrchol slávy, ale také ho stály život. Jeho nekonečná vášeň pro hudbu a osobitý styl se staly ikonickými pro celou éru. Od chudých začátků v Mississippi po oslnivé vystoupení ve slavném pořadu Comeback 1968, Elvis zanechal nezaměnitelnou stopu ve světě hudby.
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
nejsemsama.cz
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
Nikdy bych nevěřila, že se ta zlá holka někdy změní. Byla sobecká, povýšená, nikomu nepřála nic dobrého. Jednou změnila šatník a stal se snad zázrak. Už jako malá bývala Martina zlá a sobecká. Slyšela jsem o ní jen to nejhorší, a to nejen od spolužaček, ale i od její starší sestry Agáty. Byl to užalovaný, rozmazlený fracek. V dětství si vybrečela
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
iluxus.cz
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
Připravte se na novou podobu Dubaje. Město, které již teď září jako drahokam na Blízkém východě, nyní plánuje projekt, který ho nejen povznese, ale také obohatí jeho ekosystém. Dubaj Mangroves, ambici
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
nasehvezdy.cz
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
V křehké tmavovlásce Simoně Postlerové (†59) byla vždy ohromná síla. Musela se rozloučit se životní láskou. Čelila i dalším vážným problémům, přesto se stále usmívala. Kdyby se vyplnil její dětský