Rozvoj nových technologií vytvořil i nový druh cestovatelů, dobrodruhů a lovců záhad. Už není nutné plahočit se pustinou s batohem na zádech a vyzvídat od místních, zda v lesním jezírku za humny nežije nějaká ta kryptidní příšera.
Vše si nyní obstaráte z pohodlí domova. Jak? Stačí k tomu například Google Earth!
Prohlížet si povrch Země, jako bychom na naši planetu hleděli ze satelitu? Žádný problém! Jen se nesmíme vyděsit z toho, co možná uvidíme.
Kraken u Antarktidy?
Již před lety se objevily snímky údajné mořské příšery získané z Google Earth. Mnozí v nich poznávali legendárního krakena, monstrum ze skandinávské mytologie. Severský otužilý původ prý příšera nezapřela, protože se šplouchala v ledovém oceánu.
Jedinou chybičkou bylo, že se jednalo o jižní polokouli, konkrétně ostrov Deception v souostroví Jižní Shetlandy.
To už je jen kousek od ledového království Antarktidy. Lidé spekulovali nejen o bájném krakenovi, ale v neznámém „objektu“ spatřovali též druhohorního plaza, sopku, nebo gigantickou chobotnici.
Fenomén pareidolie
Následně se však ukázalo, že kraken bude ve skutečnosti izolovaný skalní útvar Sail Rock, který se nachází jihozápadně od ostrova Deception. Pravdou je, že tato skála působila bizarně i na očité pozorovatele v devatenáctém století.
Původně si totiž skalní útvar spletli s lodní plachtou. Když si chybu uvědomili, nechali svůj omyl zaznít alespoň v názvu – Sail Rock.
I když se obraz krakena viděného na Google Earth patrně podařilo vysvětlit, řada jiných hlášení zůstává zahalena rouškou tajemství.
Co takhle pavouk v Mexiku, který je velký jako autobus? Dále tu máme obřího kraba u pobřeží Velké Británie, dokonce i příšeru z jezera Loch Ness! Jedno mají společné. Někdo je spatřil z pohodlí svého domova na Google Earth.
Skeptici ovšem namítají, že se patrně jednalo o fenomén označovaný jako pareidolie, kdy dotváříme nezřetelné podněty ve smysluplné a konkrétní za pomoci fantazie.