Delfíni jsou mořští savci, kteří si již ve starověku získali pozornost člověka. Zasloužily se o to jejich hravost a inteligence.
Mohlo by se tak zdát, že například v oblasti Středozemního moře, kolébce antické civilizace, už nás nic – v kontextů světa delfínů – nepřekvapí. Opak je pravdou!
V roce 1971 se poprvé objevilo hlášení o pozorování neznámého druhu delfína ve Středozemním moři. Byla to velká záhada, protože fauna tohoto moře byla již v minulosti pečlivě zmapována. O jaký druh kytovce se mohlo jednat?
Přízrak Středomoří
Neznámý druh delfína byl spatřen i v dalších letech. Dostalo se mu pojmenování „řecký delfín“. Důvodem byla četnost jeho pozorování u pobřeží Řecka.
Toto označení mu již zůstalo, byť se hlášení o údajném výskytu neznámých delfínů týkala i jiných lokalit, například pobřeží ostrova Sardinie.
„Řecký delfín“ se zařadil mezi takzvané kryptidy, živočichy, které občas lidé pozorují, ale oficiální věda je nedokáže zařadit.
Delfína neznámého druhu se zatím nepodařilo ulovit, ani nebylo nalezeno jeho tělo, které by umožnilo detailnější zkoumání. „Řecký delfín“ zůstává přízrakem Středozemního moře i ve 21. století.
„Řecký“, nebo pruhovaný?
Co se týká delfínů, kryptozoologové však evidují více neznámých druhů. Kromě „řeckého delfína“ jsou záhadou i takzvaný „senegalský delfín“ a další neznámý druh malého ozubeného kytovce, který bývá občas spatřen v oblasti Filipín.
Skeptické hlasy ovšem namítají, že se nejedná o nové druhy delfínů, ale pouze o anomálně zbarvené jedince již známých druhů.
Co se týká fantomového „řeckého delfína“, často je zmiňována jeho nápadná podobnost s delfínem pruhovaným (Stenella coeruleoalba). To je běžný druh delfína dorůstající délky necelých třech metrů a dosahující hmotnosti okolo 100 kg.