Na přelomu 19. a 20. století má v oblasti bažiny Manchac v americkém státě Louisiana žít tajemná žena jménem Julie Brown. Je to prý čarodějnice, která umírá za záhadných okolností v roce 1915. Od té doby prý v dané oblasti dochází k mnohým paranormálním jevům!
Stojatými černými vodami bažiny Manchac se na loďce plaví záhadami opředená žena Julie Brown. Na přelomu 19. a 20. století děsí okolí svým tajemně působícím vzhledem a záhadnými věštbami, které se údajně naplňují do těch nejmenších podrobností.
O Brown se říká, že se věnuje voodoo, což je náboženství často spojované se zlověstnými magickými obřady, propichováním panenek a krvavými oběťmi zvířat i lidí.
Obhájci voodoo tvrdí, že ve všech případech jde o zneužití magického systému, který má sloužit především pozitivním účelům. Vše je prý jen o komunikaci se světem duchů a nebeskými božstvy, jež prý mohou člověku pomáhat v každodenním životě.
Jaké verzi voodoo se věnuje Brown? Opravdu vidí do budoucnosti?
Píseň o blízké smrti
Brown se podle dostupných informací narodí v roce 1845 a ve svých 35 letech se provdá za muže jménem Celestin. Celá řada dalších skutečností o jejím životě je ale neznámých.
To, že šlo o reálnou osobu, má nicméně potvrzovat minimálně jedno sčítání lidí v Louisianě. Brown se nakonec usadí u močálu Manchaca, kde si také zařídí svou chatrč. Často zde vysedává na verandě a hraje na kytaru.
„Sousedé se jí báli, ale také ji vyhledávali, protože praktikovala voodoo a zásobovala je kouzly, nápoji lásky a magickými talismany,“ uvádí v knize Průvodce po mystických místech světa současná britská publicistika a astroložka Sarah Bartlett. Někteří lidé z města Frenier, kteří čarodějnici žádají o pomoc, jí časem začnou brát jako samozřejmost a chodí za ní i bez ohlášení.
Takové chování má být pro Brown nepřijatelné. „Jednoho rána roku 1915 se procházela po tržišti a prozpěvovala si píseň o své blízké smrti. Ti, kteří jí rozuměli, byli v šoku, protože Brown měla v plánu vzít celé město na věčnost s sebou,“ uvádí Bartlett. Opravdu k tomu dojde?
Paranormální jevy
„Jednoho dne zemřu a všechny vás vezmu s sebou!“ Tak zní slova, která jsou v souvislosti s údajným prokletím města Frenier skloňována asi nejčastěji. Brown umírá 28. září 1915 a v den jejího pohřbu prý udeří na celou oblast hurikán.
Zničující vlna srovná Frenier se zemí a kromě toho údajně zpustoší i další dvě nedaleká městečka. Je to všechno jen náhoda, nebo tu existuje souvislost se znepokojivými slovy údajné čarodějnice?
Ze strachu, že by kletba mohla přetrvat, se přeživší obyvatelé rozhodnou pohřbít Brown spolu s ostatními mrtvými v močále.
„Stal se z něj jeden velký masový hrob a v celé této oblasti se až do dnešního dne odehrává množství paranormálních jevů – od různých zvuků až po děsivé přízraky.
V chatrči, která záhadně celý hurikán přežila, jsou ještě i dnes slyšet nevysvětlitelné zvuky, ale i hlas a zpěv Julie Brown,“ říká exkluzivně pro ENIGMU český publicista Tomáš Richter, který se případem dlouhodobě zabývá.
Existuje racionální vysvětlení?
Kletba vyslovená údajnou čarodějnicí se možná nad oblastí vznáší dodnes. Podle některých názorů stojí například za kolapsem mostu přes Manchac v roce 1976, kdy několik lidí zmizelo i s auty v bažinách.
„Do dnešního dne byla zaznamenána celá řada zpráv od lidí, kteří v noci v místech slyšeli děsivé pronikavé vytí.
Některé dramatické zprávy dokonce vypráví o monstru, které honí auta po silnici nebo zabíjí dobytek,“ uvádí americký publicista Brent Swancer. Říká se, že Brown si hledá nové oběti mezi těmi, kdo se odváží vyplout na loďce do bažin a hledají její hrob.
Přítomnost zesnulé ženy lze údajně poznat podle jejího charakteristického zpěvu… O Julii Brown se proto začne mluvit i v roce 2005, kdy na údajně prokletou oblast dolehne hurikán Katrina. Podle Richtera jsou živelné katastrofy často dány jen tím, že se daná lokalita nachází na nešťastném místě.
Skeptici už dlouhou dobu všechny příběhy o působení čarodějnice v bažinách Manchac odmítají. Podle nich jde jen o výmysly lidí s příliš bujnou fantazií. Komu věřit?