Pokud si plánujete nějaký ten horský výšlap v rakouských Alpách, prostudujte si vaše cestovní pojištění, zda vám pokrývá i události spojené s magií a působením nadpřirozených sil.
Při turistice v okolí horského masivu Untersberg totiž mohou hrozit výjimky z pojistného krytí. Proč?
Untersberg se vypíná na rakousko-německé hranici až do výšky téměř dva tisíce metrů. Turisty je tato oblast poměrně vyhledávána. Důvodem je i blízkost města Salcburk. Do vyšších horských lokací se zde dostanete nejen turistickými stezkami, ale i lanovkou.
Císař Fridrich I. Barbarossa
Od dávných časů je Untersberg spojován s paranormálními aktivitami. Dokonce si vysloužil i přídomek „hora, která žere lidi“. Prý zde v minulosti došlo k záhadnému zmizení jednotlivců i celých skupin.
Údajně zde byly zaznamenány i podivné optické úkazy včetně „přeletů“ záhadných světel. Mají tyto hororové pověsti nějaké ukotvení v mytologii? Ano, týkají se legendy, že uvnitř masivu čeká na svoje probuzení císař Fridrich I. Barbarossa (1122-1190).
Mýtus tvrdí, že po probuzení legendárního císaře bude svedena poslední bitva lidstva. Podobné legendy najdeme i v dalších zemích, včetně České republiky. Připomeňme notoricky známou báji o hoře Blaník a zde čekajícím rytířském vojsku.
Stav horského vytržení
Ve vysokohorském alpském prostředí ovšem legendy působí značně sugestivněji. Odborníci zároveň poukazují na to , že legenda, v jejímž centru je spící císař Barbarossa, má oporu i ve fenoménu takzvaného horského vytržení, jakémsi hluboce meditativním stavu.
Tento motiv je přítomný zejména v německy mluvících oblastech. Kdoví, snad by fenomén „horského vytržení“ pomohl vysvětlit i záhadná mizení lidí v oblasti horského masivu Untersberg, co myslíte?!
Meditující, ba dokonce spící turista na úzké horské stezce je samozřejmě noční můrou všech záchranářů.