Kulová hvězdokupa s názvem Messier 13 nebo též M13 se nachází v souhvězdí Herkula a na noční obloze je viditelná pouhým okem. Objevena byla v roce 1714 anglickým astronomem sirem Edmundem Halleym (1656–1742).
M13 má průměr 150 světelných let a je tvořena přibližně 300 000 hvězd. Může kolem jedné z nich obíhat planeta obývaná vyspělými bytostmi?
Ve světle pozdějších událostí začnou mnozí věřit, že ano.
K výročí modernizace gigantického radioteleskopu v Arecibu v Portoriku je dne 16. listopadu 1974 odeslán do vesmíru radiový signál.
Obsahuje binární kód, jenž zahrnuje základní údaje o planetě Zemi a lidstvu a míří právě k hvězdokupě M13. Vědci zatím nejsou přesvědčeni, že by v cílové oblasti měl být život. Odeslání signálu však má sloužit jako demonstrace pokroku tehdejší vědy.
Hvězdokupu M13 si přitom volí hlavně proto, že je blízkým a velkým seskupením hvězd.
Dostali jsme odpověď?
Na signál vyslaný k M13 bychom už zřejmě zapomněli, nebýt agrosymbolu, který se objevil 17. srpna v blízkosti chilboltonského radioteleskopu v anglickém hrabství Hampshire.
Ten totiž přesně kopíruje formát zprávy z Areciba a obsahuje údaje o neznámé planetě a rase lidí. Dostali jsme snad odpověď od obyvatel hvězdokupy M13? Nejspíš nikoli. Oblast je totiž vzdálená asi 25 tisíc světelných let. Odpověď bychom tedy mohli dostat až za několik dalších desítek tisíc let.