Dodnes archeologickou obec fascinují spleti podzemních chodeb, které poukazují na čilý život bez slunečních paprsků. Co naše předky zahnalo k životu pod zemí? Hrozilo jim nebezpečí, před kterým se snažili uprchnout?
Stovky chodeb spojujících obrovské místnosti napovídají, že se jedná o vyspělá města vytesaná do kamene hluboko pod zemským povrchem. Největší podzemní město Derinkuyu v Turecku připomíná doslova lidské mraveniště.
Oblast Kappadokie je známá pro svůj netypický krajinný ráz. Hory jsou osázeny kamennými komíny sopečného původu a terén pod zemským povrchem je protkán stovkami podzemních měst!
Náhodný objev
V parném létě roku 1963 učinil rolník z městečka Derinkuyu kolosální objev. Při menší rekonstrukci svého domu objevil poklad. „Když jsme probourali zeď, všiml jsem si další místnosti a chodby,“ popsal Ömer Demir.
Tehdy ještě netušil, že místnost a chodba jsou pouze špičkou ledovce! Rozhodl se proto kopat dál a o nálezu informoval úřady. Téměř okamžitě se u Demirových dveří objevili archeologové.
Největší z měst
Čím hlouběji se vědci noří, tím impozantnější objev se před nimi rozprostírá. Najdou podzemní komplex o velikosti 10,4 km čtverečních, který sahá až do hloubky 60 m.
„Nalezli jsme i různé místnosti pro běžné denní činnosti, včetně chrámů, hrobek a obytných místností,“ popisují místní archeologové. Kromě toho jsou v podzemí nalezeny i chlévy pro domácí zvířata, 15 000 vzduchových šachet a zavlažovací systém. Město je schopno pojmout 20 000, ale možná až 50 000 lidí.
Ochrana? Před kým?
Vznik podzemního města je datován přibližně v 8. až 7. stoletím před naším letopočtem. Někdo se ale domnívá, že město existuje více než 5000 let. Město má důmyslný zabezpečovací systém.
„Je tvořen obrovskými kamennými dveřmi, které dokázaly město naprosto skvěle ochránit před jakýmkoliv zásahem zvenčí,“ shodují se odborníci. K čemu ale mělo podzemní město sloužit?
I přes propracovanost se vědci domnívají, že město bylo užíváno spíš jako dočasný úkryt před nebezpečím.
Zásah shůry, nebo úkryt?
Kdo stojí za jeho vznikem? Mohli tak náročnou a složitou stavbu vůbec obyvatelé bez potřebných nástrojů vybudovat? „Mezi místními obyvateli se traduje, že město zbudovali andělé nebo mimozemšťané.
To ale není pravda, museli jej postavit lidé,“ míní nálezce města Demir. Jsou jeho domněnky správné? Na stěnách některých místností jsou křesťanské symboly.
„Uvnitř komplexu se našly i křtitelnice,“ líčí archeologové s tím, že zde křesťané sice pobývali, ale to nutně nedokazuje, že ho postavili. Využili město jen jako úkryt před nepřítelem?