Ruiny hradu Buben najdeme na Plzeňsku na skalnaté ostrožně nad soutokem Plešnického potoka a řeky Mže. První písemná zmínka o hradu pochází z roku 1349. Jeho původní název zněl Hrádek. Dnešní pojmenování získal po svých prvních majitelích, Bubnech z Hrádku.
Vyděšený krajánek
K této nevelké zřícenině se překvapivě váže celá řada pověstí. Jedna z nich vypráví o krajánkovi, jenž se před nepříznivým počasím ukryl do hradní zříceniny, kde následně usnul. O půlnoci jej však probudil hovor.
Opatrně vyhlédl a na nádvoří uviděl strašidelnou scénu. Uprostřed nádvoří ležel kříž, na němž byl za ruce i nohy přivázán muž. Kolem něj stáli ozbrojenci v historickém oděvu…
Soud nad odsouzencem
Nejstarší z mužů právě vynášel soud. Zřejmě se jednalo o dávného majitele hradu. Z jeho proslovu bylo jasné, že odsouzenec se měl v minulosti provinit krádežemi, násilím a vražděním. Za tyto činy mu má kat za živa řezat maso z těla.
Jen domluvil, dal se kat do díla a krajánek uslyšel příšerný odsouzencův řev. Vyděšený krajánek už na nic nečekal a utíkal pryč ze všech svých sil.
Kdo byl potrestán?
Jednalo se snad pouze o lidskou fantazii? Nebo může v těchto místech pravidelně docházet k určitému otisku dávné minulosti?
Každopádně podle místních legend se má tato scéna opakovat každých deset let… Otázkou zůstává, nejedná-li se nakonec o trest někdejšího nebezpečného, nelítostného lapky, který kraj se svou družinou dlouho sužoval.
Při svých loupeživých výpravách neváhal brát pouze jen bohatství, ale i životy. Pro ochranu svých loupežných kořistí prý navíc ještě uzavřel smlouvu se samotným ďáblem.