Mars. Záhadná planeta, která fascinuje badatele už desítky let. Během té doby už kolem ní proletěla celá řada sond a po jejímž povrchu jezdí průzkumné vozítko Curiosity. Astronomy však překvapil i jev pozorovaný ze Země.
U Marsu se totiž v roce 2012 objevil podivný mrak nejasného původu. Co ho vytvořilo?
Britský amatérský astronom Damian Peach se v březnu 2012 připravuje na své noční pozorování rudé planety. Bez spěchu si uvaří kávu a rozvážně nastavuje parametry obřího teleskopu, který má postavený na zahradě vedle svého domu.
Zpočátku si oblohu se zářící planetou prohlédne pouze letmo, jenže neodbytný pocit mu říká, že by to měl udělat znovu a důkladněji. Ke svému velkému údivu spatří u planety v jednom místě jižní polokoule podivný oblak, který tam nikdy dříve nebyl.
Znovu přenastaví přístroj a pokouší se zvláštní místo zaostřit. O několik hodin později přichází zprávy o zvláštním pozorování i z větších observatoří a vědecký svět začíná spekulovat, co za tajemným mrakem stojí. Je to nějaký plyn či neznámé těleso z vesmíru? A objevil se opravdu poprvé?
Byl tam už dřív!
„Všiml jsem si, jak tento jev vyčnívá ze strany planety. Nejprve jsem si myslel, že mám problém s teleskopem,“ říká Damian Peach, který s informacemi o podivném útvaru přichází jako první.
Útvar se objevuje ve výšce kolem 200 kilometrů nad povrchem Marsu, je vidět celkem jedenáct dní a pak beze stopy mizí, aby se za několik dní objevil nový, který už ale po nějaké době mizí definitivně.
Jev je přitom vidět nejjasněji v místech, kde na Marsu vychází Slunce. Někteří astronomové okamžitě pátrají, zda je to skutečně první pozorování něčeho takového.
A k jejich překvapení se v archivech Hubbleova teleskopu z roku 1997 objevuje snímek podobného oblaku. Skutečně si ho do této doby nikdo nevšiml? Nebo tento objev někdo záměrně zamlčel, jak dnes tvrdí konspirátoři?
Na mraky je to vysoko
Hypotéz o původu oblaku se vyrojilo hned několik. Ta nejrozšířenější je zároveň nejjednodušší. Prý mohlo jít o mrak vodního ledu nebo zmrzlého oxidu uhličitého. Obojí prý v atmosféře Marsu najdeme.
Jenže někteří badatelé poukazují na to, že kombinace těchto podmínek je vzhledem k výšce, ve které se mrak nacházel, téměř vyloučená.
„V tak řídké atmosféře bychom žádné mraky vidět neměli a skutečnost, že jsme to pozorovali po 20 dní,je naprosto překvapivá,“ prohlašuje astronom Garcia Munoz z Evropské vesmírné agentury, který poukazuje na jinou možnost.
Podivný jev by prý mohl být jakousi polární září. Ty se prý v této marsovské oblasti skutečně občas vyskytují. Opravdu může jít o jev, který známe i ze Země? Vždyť i v tomto případě platí, že polární záře se nikdy neobjevuje tak vysoko, na samé hranici vesmíru…
Vědci jsou opatrní
A výčet teorií pokračuje. Podle jedné by mohlo jít o prach z povrchu nebo o případnou sopečnou erupci.
Milovníci záhad pak poukazují na to, že jev má původ ve vesmíru, nikoliv na Marsu a že jeho záhadné objevování se a mizení poukazuje na to, že jde o těleso mimozemského původu.
Může jít dokonce o celou mimozemskou flotilu ukrytou v mracích, která létá k Marsu jednou za čas a nějakou dobu tam zůstává. Co by tam ale mohla hledat? Nějaké zdroje? Vědci se teoriím o mimozemšťanech před třemi lety pouze smáli.
Dnes už jsou i oni daleko opatrnější. „Nemáme žádná data, která by potvrdila nebo vyvrátila jakoukoliv cestu. Je tedy lepší být v jednoznačných tvrzeních opatrný,“ říká americký badatel Nicholas Heavens z Hamptonské univerzity ve Virginii. Nyní zbývá jen čekat, až se mrak opět objeví…