Po celá dlouhá staletí lidé o adršpašském skalním městě příliš nevěděli. Místní obyvatelé se o tomto jedinečném přírodním úkazu nezmiňovali, protože jim právě tyto skály v neklidných dobách poskytovaly bezpečný úkryt.
Boží varování
Ke zdejšímu skalnímu městu se vztahuje taktéž i několik pověstí. Podle jedné z nich v roce 1820 skály navštívili dva mladí Angličané. Chtěli zde zažít nějaké strašidelné dobrodružství, a tak se rozhodli, že tady prožijí bouřku. Osm dní však čekali marně.
Teprve až devátý den se na obzoru zvedla mohutná mračna a spolu s nimi přišla skutečně mohutná bouře. Oba dobrodruzi vyhledali úkryt pod skalním převisem.
Najednou nedaleko nich uhodil blesk, převis se uvolnil a s přímo ohlušujícím rachotem se zřítil před oba k smrti vyděšené muže.
Nic se jim naštěstí nestalo, avšak na památku této události nechali do spadlého kamene vytesat letopočet 1820 a symbol dvou zkřížených kladívek, který má připomínat, že oba mladíci byli studenti geologie. V rámečku nahoře býval kdysi rovněž i nápis „Bůh varoval a trestal“.
Magická hora Ostaš
Další skalní města můžeme objevit i na blízké stolové hoře Ostaš, tyčící se v nadmořské výšce přes 700 metrů, kde nás značené turistické stezky provedou kupříkladu Horním a Dolním labyrintem přes Kočičí skály s Kočičím hradem a Výří bránu.
I k této hoře se vztahuje mnoho místních legend.
Místní mýty a legendy
Podle pověstí prý na Ostaši žili trpaslíci, ostatně stejně jako údajně též i v mnoha dalších skálách. A ještě z doby husitství se zde má ukrývat kdysi přísně utajovaná mincovna, až do dnešních dnů skrytá v doposud neobjevené jeskyni.
Mince se zde měly vyrábět ze stříbrných a zlatých nádob. Podle legendy je navíc rovněž část tohoto pokladu důkladně skryta právě kdesi na Ostaši…