Skadarské jezero je největší jezero na Balkáně. O jeho pobřeží se dělí Černá Hora a Albánie. Od nepaměti jsou jeho vody lovištěm mnoha druhů ryb. Občas se však některému rybáři například na noční lov příliš nechce. Proč?
V místním folkloru přežívají příběhy o bájném tvorovi, který žije pod jezerní hladinou. Někdo věří, že má podobu mytického draka, jiný přísahá na gigantického hada… Uznáte jistě, že lépe je takového tvora alespoň jednou zahlédnout, než o něm tisíckrát číst.
Očití svědkové
Věrohodné svědectví o neznámém tvorovi ve vodách Skadarského jezera poskytla například trojice mladých rybářů. Asi kilometr od pobřeží zahlédli obří hadovité tělo a trojúhelníkovou hlavu. Šokovaní mladíci se ihned po návratu obrátili na policii.
Následné pátrání však žádné výsledky nepřineslo. Skeptické hlasy namítaly, že takový velký tvor by nemohl v jezeře přežít. Argumentovaly především průměrnou hloubkou, která jen mírně přesahuje šest metrů.
Zastánci teorie neznámého kryptida ve Skadarském jezeře ale zdůrazňovali, že v některých místech je jezero až několik desítek metrů hluboké. Právě tam by mohl být úkryt záhadného tvora.
Mytický drak
Jezerní příšera je někdy označována jako aždaja. Tento mytický drak je pevně ukotven v balkánské mytologii. Podle neověřených zpráv se aždaja objevil i v průběhu druhé světové války, kdy na jezeře a v jeho okolí operovaly partyzánské jednotky.
Jak na zprávy o neznámém tvorovi reagovali odborníci? Podle nich se mohlo jednat o velké seskupení plovoucích řas, které vyvolalo iluzi obřího hadovitého těla. Bylo tomu tak? Je aždaja jen mýtus, nebo neznámá živoucí fosilie, kterou zde zapomněla evoluce?