Muž si ke svému stehnu přivazuje tenký, ocelový řetěz s malými ostrými hroty. Pocítí obrovskou bolest a na jeho tváři se objeví blažený úsměv. „Bože, děkuji ti za to,“ řekne a dívá se přitom na obraz Ježíše Krista.
Pak utáhne popruhy řetězu ještě víc. Z rozrytého stehna mu na zem stéká krev. S šíleným výrazem ve tváři pozvedne bič a začne si jím šlehat záda. U toho všeho vykřikuje, jak moc miluje Boha. Skutečně členové spolku Opus Dei praktikují takové rituály?
Osobní mafie?
Společenství zvané Opus Dei (v překladu Boží dílo) čelí už dlouhou dobu kritice. Přestože se jeho členové na veřejnosti snaží vystupovat jako zbožní lidé, podle konspiračních teoretiků jsou to ve skutečnosti nebezpeční sektáři.
A pro Vatikán vykonávají špinavou práci. Spolek zakládá španělský katolický kněz Josemaría Escrivá de Balaguer (1902–1975) v roce 1928. Jeho posláním je prý původně pomáhat lepšímu duchovnímu vedení katolických věřících.
V roce 1982 papež Jan Pavel II. (1920–2005) organizaci povýší na svou osobní prelaturu. Tím pádem je odpovědná přímo papeži a nachází se zcela mimo obvyklé struktury římskokatolické církve. Od té doby její moc stále roste. Čeho se vlastně snaží dosáhnout?
Spása, nebo zatracení?
Každý nový člen Opus Dei (a týká se to i žen) musí být především oddaný katolík. Existují celkem tři úrovně členství: „supernumeráři“, „přidružení“ a „numeráři“. Poslední jmenovaní tvoří základ celé organizace.
Žijí společně na jednom místě v rodinných domovech a jsou vázaní slibem celibátu. Mnoho z nich pracuje v klasickém zaměstnání mimo komunitní centra a většinu svých příjmů odevzdávají organizaci. Tzv. přidružení jsou numerářům takřka ve všem podobní.
Jen kvůli pracovním nebo jiným záležitostem žijí mimo komunitní centra. Supernumeráři mohou jako jediní uzavírat manželství, bydlí se svými rodinami a jejich úkolem je šířit křesťanské poselství mezi příbuznými, přáteli, kolegy a sousedy.
I oni mohou finančně přispívat na chod organizace. Měli byste zájem stát se členem podobného společenství? Opus Dei hledá zájemce především z řad osob s vyšším vzděláním, kteří jsou finančně dobře zajištění. A přihlášku prý stačí poslat jenom přes internet!