23. února 2012: Kalifornské San Diego žije nálezem zvláštního tvora vyplaveného na pobřeží Tichého oceánu. Jde o čupakabru?
Domů     Posvátná hora Kailas: Může být vchodem do magické říše?
Posvátná hora Kailas: Může být vchodem do magické říše?
od 22.2.2025
1.3tis
Zvláštní tvar hory připomínající čtyřbokou pyramidu vede některé vědce ke spekulacím o jejím umělém původu.
157
SDÍLENÍ
1.3tis
ZOBRAZENÍ

Jedna z nejtajemnějších hor světa přitahuje pozornost záhadologů, geologů i horolezců. Na svém vrcholu má skrývat záhadnou pyramidu a pod ní či dokonce uvnitř hory údajně žijí dokonalé bytosti. Navíc může být hora spojena se Stonehenge či Velikonočním ostrovem!

Zvláštní tvar hory připomínající čtyřbokou pyramidu vede některé vědce ke spekulacím o jejím umělém původu. Kailás chovají v posvátné úctě hned čtyři východní náboženství. Na vrcholu hory či v jejím nitru podle pověstí sídlí bohové.

Hora Kailas se nachází v západním Tibetu v pohoří Transhimálaj. Její výška je 6638 metrů a její tvar je podobný téměř pravidelné pyramidě s vrcholovými partiemi pokrytými ledem a věčným sněhem.

O zhruba 30 kilometrů dále jižním směrem se nachází dvojice posvátných jezer Manasarovar a Rakas. Také Kailas je posvátná, a to dokonce hned pro čtyři asijská náboženství, který jsou bönismus, buddhismus, hinduismus a džinismus.

Je také opředena mýty a legendami. Kvůli její posvátné nedotknutelnosti dosud žádný horolezec nikdy nedokázal zdolat její vrchol. A to včetně takového esa, jako je Ital Reinhold Messner (*1944), který se ve finále rozhodl raději se o to ani nepokusit. Jaké záhady tedy hora ukrývá?

V blízkosti hory se rychleji stárne

Jedna z velmi rozšířených legend vypráví o tom, že pod horou se nachází jeden ze vstupů do bájné říše Shamballa. Má jít o nejvyšší duchovní dimenzi, ve které žijí velmi vyspělé bytosti. Vchod do ní je různými způsoby zabezpečen proti vniknutí smrtelníka.

U první ze sedmi bran prý každý potenciální vetřelec velmi rychle zestárne. Dalo by se nad tím mávnout rukou jako nad spoustou podobných pověstí, ale zdá se, že by na tom přece jenom mohlo být něco pravdy.

Tvrdí to aspoň ruský lékař a záhadolog Ernst R. Muldašev (*1948), který údajně zjistil, že v blízkosti hory Kailas běží čas mnohem rychleji. Podle jeho slov za pouhých dvanáct hodin, které zde člověk stráví, zestárne zhruba o dva týdny.

Důkazem má být zrychlený růst nehtů a vlasů. I když je profesor Muldašev autorem několika knih o Tibetu a zajímá se o výzkum tajemných civilizací, je mnohdy považován za šarlatána a nepříliš důvěryhodnou osobu i lidmi, pohybujícími se ve stejných kruzích. Může být tedy jeho tvrzení vůbec považováno za bernou minci?

Kailás chovají v posvátné úctě hned čtyři východní náboženství.
Kailás chovají v posvátné úctě hned čtyři východní náboženství.

Nepokořitelný vrchol

A jak je to s údajnou nezdolatelností hory? Podle legend bohové nedovolí žádnému smrtelníkovi stanout na jejím vrcholu. Pokud se k němu někdo vydal, počasí se prý vždy pokazilo natolik, že se výstup musel odložit.

V případě, že se odvážlivci nahoru přece jenom vydají, ztratí směr a sejdou z cesty. V roce 1980 prý čínské úřady dokonce sdělí horolezci Reinholdu Messnerovi, že žádná podobná hora neexistuje.

O sedm let později se mu však podaří přece jenom získat povolení k výstupu, které však nakonec po důkladném rozmýšlení nevyužije. Na samotném vrcholku hory má být umístěna pyramida, dokonce s tajnými prostory uvnitř.

Vchod do jejího nitra však prý znají jen vyvolení. Toto tvrzení je obtížné ověřit, když na jejím vrcholu ještě nikdy nikdo nestanul. Geologové se však domnívají, že vrchol ve tvaru pyramidy je čistě přírodním dílem. Kdo má tedy pravdu?

Na vrcholu hory či v jejím nitru podle pověstí sídlí bohové.
Na vrcholu hory či v jejím nitru podle pověstí sídlí bohové.

Strategické umístění hory

„V tichu noci se ozývaly podivné zvuky, vycházející z hory. Jednou jsme s kolegy slyšeli z jejího nitra zvuk padajících kamenů,“ popsal profesor Muldašev. Je to jen pohádka nebo se jeho tvrzení dá věřit?

Ať už ano či ne, hora Kailas je umístěna na strategickém místě. Vzdálenost od ní k severnímu pólu je přesně 6666 kilometrů, stejně daleko je pak k posvátnému a mýty opředenému místu, anglickému Stonehenge.

Kailas se nachází na pomyslných spojnicích i s dalšími podobnými monumenty. Pokud bychom spojili vrchol Kailasu a severní pól po obvodu Země, protne nejvýznamnější obřadní centrum Střední Ameriky Teotihuacán.

A když spojíme Kailas se středem Země, na druhé straně zeměkoule se zase dostaneme k Velikonočnímu ostrovu. To už nevypadá jako pouhá náhoda. Tibetská hora tak zatím zůstává zahalena oparem tajemna. Podaří se někdy někomu rozluštit její záhadu?

Zdroje informací: Hledání Města bohů I, Ernst Rifgatovič Muldašev, Encyclopædia Britannica, sacredsites.com
Foto: 1 Ondřej Žváček / Creative Commons / CC BY 2.5 2 Jean-Marie Hullot / Creative Commons / CC BY-SA 4.0 3 neznámý autor / Creative Commons / volné dílo
Lokalita:
Související články
od 21.2.2025 1.9tis
Bytosti z japonských mýtů a pověstí jsou osobité, mají různé povahy a často umí být i pěkně zlé a děsivé. A jak se ukazuje, některé možná nejsou jen výplodem fantazie. Je to i případ Tsuchinoko, křížence slimáka a hada? Našli bychom jej dodnes v těch nejodlehlejších končinách souostroví? Mladý muž v lovecké uniformě se otáčí na svůj doprovod a dáv
od 21.2.2025 2.6tis
Takzvaná Melova díra prý nemá dosažitelné dno a kolem ní se odehrává celá řada paranormálních jevů. Mezi místními vyprávějí děsivé příběhy o vládních spiknutích či oživených zvířatech, která byla mrtvá vhozena do jámy. Badatelé pátrající po tajemné díře v zemi se však vracejí s prázdnou, Melova jáma podle nich neexistuje. Art Bell (1945–2018) je americký hlasatel známý zejména díky moderování r
od 20.2.2025 2.9tis
Pruský cestovatel a přírodovědec Ludwig Leichhardt je známý hlavně cestami do Austrálie. A také tím, že v roce 1848 za záhadných okolností zmizel. Setkal se s nebezpečným yowiem, který se stal osudným celé jeho expedici? Nebo je všechno úplně jinak? Neohrožený dobrodruh Ludwig Leichhardt (1813–?) pořádá v roce 1848 průzkumnou cestu k řece Swan do Západní
od 19.2.2025 2.7tis
Japonský instruktor Kihachiro Aratake, jenž se potápí poblíž japonského ostrova Yonaguni, hledá nová místa pro pozorování žraloků. Jenže během pátrání se ztratí a rázem se ocitne mimo vyznačenou zónu, v místech, kde ještě nikdo nikdy nebyl.  Po žralocích jako by se „slehla voda“. Místo toho však Aratake učiní objev, který zahýbe historií. Ve zhruba 30metr
od 18.2.2025 2.6tis
Námořní oblast mezi jižním cípem Floridy, Portorikem a Bermudami známá jako bermudský trojúhelník je obávanou zónou, se kterou je spjato mnoho děsivých příběhů o tom, jak někdo nebo něco nenávratně zmizelo. Většina slavných příběhů se týká lodí, které se přes oblast plavily. To má být případ i Ellen Austin, jejíž posádka údajně zaplatí za pokus o záchranu jiné lodi! [gallery size="full" ids="15
reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz