V přísně střeženém prostoru základny Pine Gap v centrální Austrálii údajně pobývají rekruti, kteří prošli „vymýváním mozku“.
Probíhá tu rovněž intenzivní vědecký výzkum zaměřený zejména na nové metody sledování osob, vývoj zbraní, či dokonce letounů neobvyklého tvaru. Ty jsou v blízkosti základny často vídány.
Základna Pine Gap, o jejíž provoz se starají Australané společně s Američany, leží ve vnitrozemí Austrálie, asi 18 km jihozápadně od města Alice Springs.
Silnice vedoucí k Pine Gap případné zbloudilé řidiče varují s velkým předstihem, že se blíží do zapovězených míst. Celý komplex je obehnán vysokým plotem, který také „zdobí“ varovné nápisy.
Některé části základny jsou dokonce ochráněny i před všudypřítomnými satelity, důležité části komplexu jsou totiž umístěny v podzemí.
Paradoxně ale základna umožňuje špionážním satelitům svých spojenců dohlédnout na třetinu zeměkoule, a to díky 14 velkým bílým kopulím, uvnitř kterých jsou ukryté antény.
Pine Gap je považována za jedno z nejdůležitějších středisek projektu Echelon, jehož úkolem je prý sledovat komunikaci nevojenských cílů za účelem zajištění bezpečnosti členských států.
A podle dokumentů, jež zveřejnil bývalý zaměstnanec CIA Edward Snowden (*1982), základna patří také k programu PRISM, díky němuž mohou Američané odposlouchávat téměř kohokoli na Zemi!
Parlament nic netuší
O tom, že se na základně odehrává něco velmi citlivého, vypovídá například zásah proti poklidnému protestu ženských aktivistek, které se shromáždily nedaleko Pine Gap v roce 1983. Zásah je tak nepřiměřený, že skončil na stole vyšetřovací komise pro lidská práva.
Co přesně neměly protestující ženy vidět? Zdá se pochopitelné, že se ostraha tajné základny snaží udržet ji mimo oči civilistů. Zarážející je ovšem fakt, že ani členové australského parlamentu netuší, co se v Pine Gap vlastně odehrává.

Několika novinářům se však přece jen podařilo pár zajímavých informací získat.
Současný americký publicista vystupující pod jménem Christi Verismo například tvrdí, že je Pine Gap domovem letounu Aurora, jehož konstrukce začala v USA. „Zdroje uvádějí, že bývalí nacističtí vědci začali pracovat na nadzvukovém letounu s názvem Aurora v Oblasti 51 v Nevadě,“ píše Verismo.
Letoun má mít trojúhelníkovitý tvar a sadu čtyř světel ve tvaru diamantu. Objekt odpovídající popisu Aurory se pak začíná objevovat i v Austrálii. Verismo má k dispozici svědectví okolních obyvatel zejména ze 70. a 80. let.
Vymývání mozků
Verismův britský kolega, badatel Brendan Kilmartin, jeho slova potvrzuje a přidává i vlastní zjištění:
„Místní také tvrdí, že ve skladech je uchováváno ohromné množství potravin, které by dobře vystačily pro několikastupňové podzemní město.“ Obývá ho už někdo, nebo jde jen o zásoby pro případ, že by bylo nutné evakuovat důležité osobnosti na bezpečné místo?
Podle odhadů na základně pracuje asi 800 zaměstnanců. Nejde přitom o obyčejné vojáky, ale o důsledky neetických experimentů s „vymýváním mozků“, které na základně údajně probíhaly v 70. letech.

„Tito zaměstnanci se stali oddanými otroky svého pána, ať je to kdokoliv,“ tvrdí Kilmartin. Dokonce jim prý byly pro plnou kontrolu nad jejich myslí implantovány nitrolebeční čipy. Jde jen o fantazie novinářů toužících po senzaci?
Kontroverzní praktiky manipulace mysli zmiňuje už článek jistého australského deníku z roku 1974. Znamená to tedy, že se na tajné základně odehrávají aktivity, o nichž by běžní občané raději neměli vědět?