Merchant Royal byla chloubou anglické obchodní flotily. Záhadně zmizí na konci září 1641, vrchovatě naložená zlatem, prý necelých 40 mil (asi 64 km) od pobřeží Velké Británie, u ostrova Scilla.
Ve své době je jednou z nejdokonalejších lodí, kterými Britové v 17. století vůbec disponují. Proto ji také využívají k významným úkolům.
V karibských koloniích se stala jedním z mála vyvolených plavidel, které mohly obchodovat s úhlavními nepřáteli anglické královny, Španěly.
Ať už mezi nimi a Brity panovaly jakékoliv vztahy, vždycky bylo ve španělských koloniích něčeho nazbyt, čeho se nedostávalo Angličanům, a naopak. A tak Merchant Royal po tři roky cestuje mezi britským přístavem St. Thomas a karibským San Domingo.
Často převáží diplomatickou poštu, ale také špehy a špiony. Vyhýbá se záludným útesům a bouřím, vítězí nad piráty.
Po třech letech služby nakládá anglický kapitán John Limbrey (1599–1669) zisk z obchodování do podpalubí a zamíří s poslední zásilkou do španělského Cádizu. Odtud pak plánuje cestu do domovského přístavu, anglického Liverpoolu. Do cíle už však nedorazí.

Nešťastná náhoda, nebo důmyslná sabotáž?
Zpráva o potopení Merchant Royal je k neuvěření. Nejbezpečnější loď koruny jde jen kus od anglického Cornwallu v plamenech ke dnu! Údajně na ní vypukl požár, a to na více místech najednou! Jak je to možné?
Pochybnosti byly umocněny tím, že britská super-loď právě převážela neuvěřitelných 45 tun ve zlatě, 400 stříbrných cihel a půl milionu španělských tolarů, zisk z tříletého obchodování se Španěly.
Hodnota nákladu by dnes činila přes čtyři miliardy dolarů (asi 80 miliard korun–pozn. red.)! Pravá příčina potopení lodi je neznámá. Představa o náhodném mnohačetném „požáru“ je prý velmi naivní. Co se tedy mohlo stát?
Diplomatické klima mezi Španěly a Brity roku 1641 opět ochladlo. Merchant Royal, vrchovatě naložená zlatem, je tedy jednou z posledních lodí, které svobodně opustily španělský přístav.
Podle některých teorií totiž horkokrevní Španělé nechtěli riskovat, že by se svými soky zahájili válku, a přitom jim ponechali takové bohatství. Najali si údajně sabotéra, který v podpalubí založil požár.
Tím prý zajistil, že se zlato nikdy nedostane do britské královské pokladnice. Loď s vůbec nejcennějším nákladem v podpalubí tak zmizí. Mohli za její zkázu opravdu Španělé?
