Když Edwardovi Kelleymu (1555–1597) odbije 27 let, rozhodne se vstoupit do služeb věhlasného Johna Deeho. „Žádného společníka ani žáka nepotřebuji,“ odmítne ho ale Dee.
„Ale pane, mohl bych vám být velmi nápomocen. Slyšel jsem, že se zajímáte o komunikaci s bytostmi z jiného světa. Mohu vám být médiem, přes které můžete mluvit s anděly,“ namítá Kelley. Dee mu tedy přikáže, aby to předvedl.
Kelley se usadí do křesla, zavře oči a začne se soustředit. Několik minut se nic neděje. Pak náhle otevře oči, ze kterých zmizí zorničky. Má v nich jen bělmo. Hned na to údajně začne mluvit lidem nesrozumitelnou řečí.
Překvapený Dee jí však rozumí, neboť se řeč andělů údajně naučil. Tímto ho Kelley přesvědčí a udělá z něj ihned svého společníka a medium pro komunikaci s anděly.

Skutečnost, či trik?
Kamkoli se Dee od té doby hne, jde i Kelley. Podnikne s ním tak i cestu do Čech, kde nakonec oba skončí na císařském dvoře Rudolfa II. Zde oba pracují na vlastních projektech. A nutno říct, že Kelley Rudolfa II. nakonec oslní snad ještě více než Dee!
Přímo císařovi před očima předvede, že dokáže přeměnit jakýkoliv obyčejný kov ve zlato. Kelley údajně vynalezne speciální prášek, kterým kov posype, následně ho zahřeje na ohni, a zlato je na světě!
Později prý na přeměnu kovů ve zlato používá i záhadný olejový roztok. Císař je naprosto ohromen! Skutečně Kelley dokáže zlato vyrábět, nebo se jedná o trik?

Pád z císařského výsluní
O Kelleym se začne tradovat i to, že věští budoucnost z křišťálové koule. Údajně například předpoví den smrti skotské královny Marie Stuartovny (1542–1587). Nakonec však zažije strmý pád.
Na začátku 90. let 16. století začne být obviňován z šarlatánství a podvodu. Z jakého důvodu, když jeho přeměnu obyčejných kovů ve zlato dávno uznali ti nejvyšší odborníci té doby?
Uměl snad Kelley kovy jen brilantně obarvit, že působily, jako by byly celé ze zlata? Nebo mu ostatní záviděli jeho genialitu a postavení u císaře, a tak ho před ním naschvál obviňovali ze šarlatánství?
Ať už je to, jak chce, lehce ovlivnitelný císař začne takovým řečem naslouchat. V roce 1591 pak dojde k souboji mezi Kelleym a dvorním úředníkem, při kterém přijde císařův dvořan o život. Rudolfovi dojde trpělivost. Kelley je dopaden a uvězněn.
Během dvou pokusů o útěk si poraní obě nohy. Jedna mu dokonce musí být amputována. V roce 1597 se Kelley rozhodne, že zbytek života nechce dožít jako mrzák, a požije tajemnou smrtící tekutinu. Byla to ta, kterou přeměňoval běžné kovy na zlato?