V chladných vodách Severního Atlantiku, daleko od civilizace, stojí osamělý maják na jednom z nehostinných Flannanových ostrovů. V prosinci roku 1900 však toto místo zahalila děsivá a dodnes nevyřešená záhada.
Tři zkušení majáčníci – Thomas Marshall, James Ducat a Donald McArthur – zmizeli beze stopy z majáku, který nechali v perfektním stavu. Žádné známky boje, nehody, ani zoufalství. Jen opuštěná večeře a maják, který svítil v tichosti.
Co se stalo s muži z Flannanových ostrovů? Ponořte se s námi do mrazivého příběhu, který je dodnes noční můrou námořníků a záhadologů.
Maják na ostrově Eilean Mòr, jednom z neobydlených Flannanových ostrovů u západního pobřeží Skotska, byl dokončen teprve v roce 1899. Jeho úkolem bylo varovat lodě před zrádnými útesy.
V prosinci 1900 zde sloužili tři majáčníci: Thomas Marshall (hlavní majáčník), James Ducat a Donald McArthur. Čtvrtý člen posádky, Joseph Moore, byl na dovolené.

Poslední známý vizuální kontakt s majákem proběhl 15. prosince 1900, kdy si projíždějící loď Archtor všimla, že maják nesvítí. Kvůli špatnému počasí se však k ostrovu nikdo nedostal.
Až 26. prosince dorazila k ostrovu zásobovací loď Hesperus s náhradníkem Josephem Moorem. Ten okamžitě ucítil, že něco není v pořádku. Všichni tři muži byli pryč.
Děsivý objev a vyšetřování: Joseph Moore po přistání na ostrově nalezl bránu majáku zavřenou. Po vstupu do majáku si všiml několika podivných věcí:
Kuchyně byla v nepořádku, převrácená židle a nedojedená večeře.
Hodiny na zdi byly zastavené.
Dvoje ze tří plášťů majáčníků chyběly.
Na chladném sporáku nebyly známky ohně.
Žádná známka boje ani násilného vniknutí.
Lodní deník obsahoval poslední zápis z 15. prosince, ve kterém Ducat zaznamenal extrémně silnou bouři. Následné zápisy hovořily o klidu a dokonce o modlitbách.
Oficiální vyšetřování vedl Robert Muirhead, superintendent Severní rady pro majáky, který znal všechny zmizelé muže. Jeho zpráva, vydaná v roce 1901, shrnula důkazy, ale nepředložila definitivní závěr. Zdůraznila, že absence těl a jakýchkoli objasňujících stop je extrémně matoucí.

Nejpravděpodobnější teorie:
Obrovská vlna: Nejpřijímanější hypotéza.
Předpokládá se, že majáčníci se snažili zajistit nějaké vybavení (např. krabice s lana nebo bedny s náhradními díly) v blízkosti plošiny na západní straně ostrova, která byla v té době zasažena mimořádně silnou vlnou.
Tato vlna, nazývaná vlna zabiják, je mohla smést do moře. Muirheadova zpráva naznačuje, že jeden z majáčníků šel pravděpodobně zajistit bednu s vybavením, která byla odplavena bouří.
Druhý se ho vydal hledat a třetí je následoval poté, co se ujistil, že maják je zabezpečen. To by vysvětlovalo, proč chyběly jen dva pláště a proč večeře zůstala nedojedená. Existují důkazy o poškození zábradlí a skal na plošině.
Méně pravděpodobné nebo konspirační teorie:
Únos mimozemšťany / nadpřirozené jevy: Vzhledem k záhadnosti případu se objevily i teorie o únosu mimozemšťany, útocích mořských monster nebo působení nadpřirozených sil. Tyto teorie nemají žádnou vědeckou podporu a jsou spíše součástí folklóru.
Vražda/Šílenství: Spekulovalo se, že jeden z majáčníků se zbláznil a zabil ostatní, nebo že došlo k hádce, která skončila tragicky. Chybějící známky boje a klidné záznamy v deníku však tuto teorii oslabují.
Tajná evakuace / únos: Někteří se domnívali, že muži byli evakuováni tajnou lodí nebo uneseni. Pro to však neexistují žádné důkazy a je to vysoce nepravděpodobné vzhledem k odlehlosti a přísnému protokolu.
Osudná shoda okolností: Jakkoli to zní neuvěřitelně, mohla to být prostě extrémně smolná kombinace událostí, které vyvrcholily zmizením všech tří mužů.
Maják na ostrově Eilean Mòr byl automatizován v roce 1971 a od té doby je bez stálé posádky. Záhada zmizení tří majáčníků zůstává dodnes jednou z nejvíce fascinujících námořních záhad a je často citována jako klasický případ nevyřešeného tajemství.
Případ zmizení majáčníků z Flannanových ostrovů je mrazivým příběhem o zmizení bez jediného vysvětlení. Ačkoli nejpravděpodobnější scénář naznačuje, že muže smetla obrovská vlna, absence jakýchkoli těl a přímých důkazů udržuje tuto záhadu živou.