V roce 1974 proběhla invaze turecké armády na ostrov Kypr. Vyvrcholilo tím problematické soužití mezi kyperskými Řeky a kyperskými Turky. Ostrov je stále rozdělen. Část ostrova nyní zahrnuje území Kyperské republiky.
Sever je pod kontrolou takzvané Severokyperské turecké republiky, kterou však uznává pouze Turecko.
Rozdělený Kypr je vážným politickým problémem, protože světové společenství tureckou okupaci severních oblastí neuznává. Již méně se však hovoří o tom, že z těchto lokalit patrně navždy zmizelo obrovské kulturní a historické bohatství. Jaké? Kam?

Nelegální trh s uměním
Odborníci se domnívají, že již brzy po turecké invazi docházelo k plenění křesťanských kostelů, klášterů a dalších památek, které se ocitly pod kontrolou turecké armády.
S tichým souhlasem vojenských úřadů se mimořádně cenné artefakty, a to včetně starobylých ikon, dostávaly na mezinárodní nelegální trh s uměním. Odhaduje se, že tímto způsobem zmizelo až dvacet tisíc fresek či ikon.
Týkalo se to nejen byzantského, ale i antického kulturního dědictví, které na Kypru zanechalo výraznou stopu.

Kam se tyto poklady poděly? Na konci osmdesátých let minulého století zažalovala vláda Kyperské republiky jednoho amerického obchodníka s uměním. Důvod žaloby? Vzácné byzantské mozaiky z 6. století, které byly po roce 1974 odvezeny z území Severního Kypru.
Pouhá kapka v moři…
V roce 1997 byla v muzeu v nizozemském Haagu otevřena výstava Ztracené poklady Kypru, jež byla vztažena k událostem po roce 1974. V roce 2011 vrátil britský zpěvák Boy George (narozen 1961) kyperské církvi ikonu, která byla kdysi nelegálně vyvezena z ostrova.
Umělec uvedl, že neznal celý příběh tohoto artefaktu, který kdysi v dobré víře zakoupil.

Od roku 1974 mělo být na Severním Kypru přeměněno přes padesát kostelů na mešity a z dalších padesáti svatostánků se staly například stáje či jiné hospodářské provozy. Nalezené artefakty jsou pouze kapkou v moři. Kam se poděly poklady Kypru a jaký bude jejich další osud?