Nedaleko od České Lípy u Svojkova se nachází poutní místo Modlivý důl se skalní kaplí z druhé poloviny 19. století. Je vytesaná celá do pískovcové skály a podobá se jeskyni v Lourdech, známé několika zjeveními.
Původně se toto asi kilometr dlouhé údolí jmenovalo Smolný důl, podle toho, že zde uhlíři vedle milířů měli i smolné pece, v nichž vařili kolomaz, mazivo pro povozy.
Později zde za dramatických okolností vzniklo poutní místo. V tomto Smolném dolu si dobrovolně vzali život dva milenci, rytíř Jaroslav ze Svojkova a dcera sládka z Velenic, neboť rytířovi rodiče nesouhlasili s touto nerovnou známostí.
Aby těch neštěstí nebylo málo, poprali se zde dva mládenci o krásnou dívku Anemarii, dcerou místního fořta. Jeden byl synem nájemce pivovaru a druhý synem bohatého sedláka.
Ten první chodíval tajně každou neděli za dívkou právě Smolným dolem a ten druhý si na něho počíhal, zabil ho a odvlekl na místo pozdější kaple.
Pro zaplašení ponurosti tohoto místa zde jeden pomocník ze svojkovického pivovaru pověsil v r. 1704 obrázek loučení Panny Marie s Ježíšem a tím započala sakrální historie tohoto místa.
U obrázku se zastavovali pocestní a kde po zázračném vyslyšení modliteb nechala bohatá paní von Czerwelli ze Svojkova zde v roce 1772 postavit dřevěnou kapličku s oním obrázkem.
Začaly sem chodit procesí a tak koncem 18. století byla dřevěná kaplička zbourána a hraběnkou Alžbětou Kinskou nahrazena skalní kaplí.
Modlit se sem chodil i bývalý císař Ferdinand V., který do těchto míst zajížděl ze zámku v nedalekých Zákupech.
V Modlivém dole vznikla i řada jiných památek, například křížová cesta, skalní oratoř (umělý výklenek) se schodištěm a studánka.