Čedičový vrch Hazmburk, stojící u severočeských Libochovic, je vizuální dominantou okolí. Stejnojmenný hrad na kopci uvidíte i ze vzdálených míst Čech. Proč ho však obklopuje tolik děsivých pověstí?
DVĚ VĚŽE: OPAČNÉ STRANY JEDNÉ MINCE?
Nejvýraznějšími stavbami této hradní zříceniny jsou čtverhranná Bílá a kruhová Černá věž. Kolem výše položené Bílé věže se má podle senzibilů soustřeďovat kladná a léčivá energie. Mnozí návštěvníci tvrdí, že se v tomto místě cítí velmi příjemně.
Naopak u druhé věže mají někteří lidé cítit nepříjemné pocity. A to včetně nevolnosti, nebo úzkosti. Je také pravdou, že u této ponuré stavby i nad ní často selhávají kompasy, nebo navigační přístroje?
Je právě toto příčinnou, proč nad hradem téměř neuvidíte letadla? Každopádně je zvláštní, že právě ponurá Černá věž jakoby přitahovala zásahy blesků. Jde v případě věží o své přesné – energetické protipóly, vyjádřené i v pojmenováních věží Černá a Bílá?!
MÍSTO DÁVNÝCH POHANSKÝCH RITUÁLŮ?
Souvisí to vše s podivnou minulostí vrchu? Objevy dávných kamenných nástrojů dokazují, že vrch Hazmburk (někdy též nazýván Klapý), byl osídlen již v mladší době kamenné. Ale tento kopec lidi přitahoval i v následujících dobách.
A to jak Kelty, tak později i Germány a Slovany, s menšími přestávkami až do středověku. Velmi příhodná byla totiž jeho strategicky vyvýšená poloha nad okolní krajinou.
Stály zde snad jakési dávné pohanské svatyně, které způsobují ony zvláštní a protichůdné energetické anomálie? Anebo naši vnímaví předci vycítili unikátnost tohoto místa, a proto se zde usídlili?
PROČ BYL RÁJEM ALCHYMISTŮ?
O výjimečnosti lokality zřejmě cosi tušil i vzdělaný šlechtic Jan Zbyněk Zajíc z Hazmburka (okolo 1570 -1616)! Vzdělaný aristokrat byl nejenom velkým mecenášem vědy a umění, ale také se zajímal o tajné nauky.
Kromě jedné z nejrozsáhlejších achymistických knihoven své doby soustředil Jan Zbyněk právě na středověkém hradě Hazmburku zahraniční alchymisty, pro které zde nechal zřídit laboratoř. Šlo o náhodu, nebo přesně promyslený plán?
Vždyť šlechtic před jeho zchudnutím vlastnil i mnohem honosnější domy a také zámek v nedaleké Budyni nad Ohří! Proč tedy umístil oblíbené alchymisty právě na odlehlý a nepohodlný hrad?
Kromě praktických důvodů (hluk a nepořádek z pokusů) k tomu možná existovaly i další příčiny…