Pozůstatky města byly objeveny v místě zvaném Qualatga Darband již v roce 1996 na základě snímků ze špionážních satelitů.
Kvůli nestabilní situaci v Iráku se do něj však archeologové dostali až v září roku 2017. Vědci ale věří, že nalezli ztracené starověké město, které zde roku 331 př. n. l. založil Alexandr Veliký.
Vykopávky doposud odhalily pozůstatky obrovské pevnosti a chrámu, ve kterém se nacházely rozbité sochy řecko-římských bohů. Také bylo nalezeno několik lisů na víno. Vědci zatím prokázali, že již v době 2. a 1. stol. př. n. l. zde stávalo rušné město, které vykazovalo silné řecké a římské vlivy.
„V dobách rozkvětu to bylo pulzující město na cestě z Iráku do Íránu. Lidé tu obchodovali hlavně s vínem, které prodávali návštěvníkům a vojákům.“ sdělil vedoucí archeologického týmu John McGinnis z Britského muzea.
Experti předpokládají, že se opravdu jedná o ztracené město Alexandra Velikého, který ho zde založil jako svou vojenskou základnu těsně před tím, než svedl s vojsky perského krále Dareia III. slavnou bitvu u Gaugamel.
Město totiž stojí na dokonalém strategickém místě v průsmyku mezi dvěma horskými masivy, které oddělovaly starověkou Asýrii a Médii.