Nemocný šlechtic očekává proslulého lékaře. Úslužný komorník ale váhá, zda doktora Jana Josefa Kittela k pánovi pustit. Vadí mu ošuntělý plášť, do nějž je známý lékař oblečen. Proč ho Kittel nechce svléknout?
PROČ NECHTĚL SUNDAT PLÁŠŤ?
Nakonec komorník dilema vyřeší tak, že z doktora jeho plášť strhne a namísto něj mu navlékne jiný, honosný. Kittel vstoupí k nemocnému hraběti, ale k ničemu se nemá. „Tak co bude?“ dotazuje se šlechtic. „Čekám, až plášť začne léčit sám,“ odvětí chytrý doktor.
Je historka o Janu Josefu Kittelovi (1704 – 1783) pouze vtipnou anekdotou o lidské hlouposti a nesmyslném lpěním na vnějších pozlátkách, nebo se za ní skrývá něco víc?
SLAVNÝ DOKTOR A ČARODĚJ?
Doktor Kittel byl ve své době proslulou osobností. I když zřejmě neměl lékařské vzdělání, léčil, a hlavně vyléčil!, množství lidí. Navíc za svoje služby téměř nic nepožadoval, chudé lidi uzdravoval zcela zadarmo.
Byl průkopníkem vodoléčby a autorem řady bylinných směsí, které se s úspěchem používají dodnes. Přesto, anebo právě proto, získal tento rodák ze Šumburku (dnes obec Krásná) pověst čaroděje. Jeho moc se prý skrývala v tmavém plášti, který takřka neodkládal.
Plášť jej dokázal učinit neviditelným a s jeho pomocí prý dokonce létal! Jak to s tajemným oblekem severočeského doktora bylo? Své jistě sehrála pověrčivost tehdejších venkovanů…
ŘEHOLNÍ OBLEK, NEBO LÉTAJÍCÍ STROJ?
Přesto, že byl tento „Faust z Jizerských hor“ ženatý a svou ženu Annu Marii Güntherovou velmi miloval (měl s ní sedm dětí – pozn. redakce), vstoupil do řádu františkánů. Stal se tzv.
terciářem, neřeholním členem bratrstva (mimochodem, právě františkáni prosluli péčí o chudé a nemocné). A patrně právě na znamení své příslušnosti k řádu nosil ošuntělý, hnědý františkánský plášť. Byly tedy zvěsti o jeho zvláštních schopnostech zcela vymyšleny?
Anebo Kittel prováděl jakési experimenty s jednoduchým létajícím kluzákem, který byl nechápavými lidmi zaměněn za plášť? A to dlouho před oficiálně uznaným průkopníkem bezmotorových letů Karlem Otto Lilienthalem (1848 – 1896)?!