Skupina ruských vědců sdružená pod projektem s názvem „Biorisk“ testuje již mnoho let pozemské bakterie, které byly vystaveny vesmírnému prostředí. Zjištěné výsledky však pro lidstvo nevyznívají příliš pozitivně…
Jedná se především o vzorky mikroorganismů, které byly odebrány z vesmírné stanice ISS. Nejde ale jen o bakterie a viry. Testováni byli i různí menší obratlovci, hmyz, vejce korýšů, rostliny atd.
Za dobu trvání grantu prošlo vědcům rukama již 68 vzorků a bylo například zjištěno, že vejce korýšů i jikry některých afrických ryb dokázaly v nehostinném vesmírném prostředí přežít až 2,5 roku.
Po návratu na Zemi byly vejce i jikry stále v dobrém stavu, a dokonce se z nich vylíhla životaschopná embrya. Tím ovšem pozitivní zprávy končí. V případě bakterií byla již situace zcela odlišná.
Pozemské bakterie a viry, vystavené vesmírnému prostředí, zmutovaly do velice agresivní a vysoce nakažlivé formy. Vyvinula se u nich také rezistence proti většině existujících antibiotik a antivirotik.
Podle vědeckých teorií by však ještě horší situace panovala u těch pozemských bakterií, které by byly zavlečeny na jinou planetu (především v souvislosti s plánovanou cestou na Mars).
V atmosféře cizí planety by mohly přijít do styku s neznámými látkami, díky nimž by mohly zmutovat do dosud nevídaných forem.
Po zavlečení takovýchto bakterií nebo virů zpět na Zemi by mohlo dojít k propuknutí smrtící pandemie, která by v krajním případě mohla mít za následek až vyhubení lidstva. Na základě těchto výsledků chtějí ruští vědci ve spolupráci s EU vypracovat sérii opatření na ochranu Země před nežádoucím zavlečením agresivních bakterií a virů z vesmírného prostředí.
Výzkum „vesmírných“ mikroorganismů je však zatím v plenkách, a proto dosud nelze odhadnout možná rizika.