Stonehenge vznikl podobně jako egyptské pyramidy za nejednoznačných podmínek a způsobu výstavby. Nová teorie odborníků ovšem přišla s průlomovým názorem, podle kterého se s kameny vůbec nemanipulovalo.
Dosud nejrozšířenější verze o vzniku této stavby pracuje s tím, že tehdejší lidé před 5 000 lety dokázali nějakým způsobem přesunout kameny do dnešního tvaru. Jenže se dodnes neví jak.
A současní odborníci se dokonce domnívají, že s nimi lidé nehýbali vůbec, protože by to tehdy zkrátka nedokázali.
Za novou teorií stojí archeolog Mike Pitts, který tvrdí, že kameny byly tímto způsobem poskládány již miliony let předtím, než si jich vůbec začal všímat člověk.
Zajímavý tvar i skutečnost, že kameny prochází v den slunovratu slunce, vysvětluje Pitts jako pouhou náhodu, kdy byly kameny poskládány do dnešního tvaru ledovci. „Archeologové obecně předpokládají, že kameny museli na místo dostat lidé.
Lidé milují ten příběh, jak jejich předci hrdinně přenášeli obří kameny odkudsi z Walesu.
Právě to, že se tento příběh lidem tak líbí, je důvod, proč je široce akceptován bez toho, aby pro něj byly nějaké důkazy,“ sdělil médiím britský geolog Brian John, který sdílí názor s Pittsem. Jakkoliv se může zdát tato teorie průlomová, většinou vědecké společnosti vůbec neotřásla a řada odborníků si nenechá vzít názor, že za takto poskládanými kameny musí stát lidská ruka.
Bude tedy předmětem dalších výzkumů a debat, jak vlastně onen záhadný Stonehenge vznikl.