Nedaleko malebné obce na Táborsku stojí zřícenina záhadami opředeného hradu. Toto romantické místo obklopuje nejedno tajemství, včetně mystéria jeho názvu. Proč se mu říká Choustník?
Od hradu Choustníka prchá dvojice mladých lidí pronásledovaná množství ozbrojenců. To rozzuřený hradní pán poslal své stráže za krásnou dívkou, která si jej dovolila odmítnout a dala se na útěk s milencem.
Nikdo, ani vzteklý pán, ani jeho zbrojnoši, netuší, že muž je čaroděj. V poslední chvíli vztáhne ruku a promění svoje pronásledovatele v balvany. Ty si můžete nedaleko zříceniny jihočeského hradu Choustník prohlédnout dodnes.
Za jejich vznikem ale nestojí dávný mág, nýbrž docela obyčejné zvětrávání. K hradu Choustníku se váže ještě několik dalších pověstí. Mohly by se aspoň ony zakládat na pravdě?
Ta asi nejznámější vykládá jeho jméno. Prý pochází od slova „vousník“, jež je odvozeno od mužských vousů. Kdo je tím vousáčem? Prý český kníže, jehož dcera utekla s milencem.
Nešťastný panovník si ze žalu nad ztrátou milovaného dítěte nechá narůst mohutný plnovous. Když pak dceru nalezne šťastně provdanou, z radosti si vousy oholí a věnuje svému zeti. Vpravdě podivný svatební dar a ještě podivnější příběh. Ale má pravdivé jádro?
Původně se totiž hrad jmenoval Chrustník, vesnice pod ním Chrustnice a celému kraji kolem se říkalo „Na Chrušťátku.“ Zvolil by si nějaký čaroděj za útočiště místo s tak poetickým názvem?
Pravděpodobnější je, že se sem do lesů utíkaly ulehnout různé milenecké páry. Od lesního „chrustu“, tedy novodobě „chrastí“ (spadlých větví), pak zřejmě vznikl podivný název této lokality. Nebo bylo vše zcela jinak?