Hora křížů je umělý pahorek, který se nachází asi 11 km na severovýchod od centra litevského krajského města Šiauliai. K vidění zde jsou statisíce křížů, všech druhů i velikostí.
Podle archeologických nálezů stál ve 14. století v blízkosti dnešního pahorku hrad livonských rytířů.
První kříže zde pak byly vztyčeny v první polovině 19. století, a to na památku obětí polských povstání z roku 1831. Později zde byly pohřbeni i nešťastníci, kteří padli při lednovém povstání v roce 1863.
ZÁZRAČNÉ UZDRAVENÍ
Jedna z legend vypráví, jak zde byl vztyčen první kříž. Jeden sedlák měl nemocnou dceru, a doktoři si s ní nevěděli rady.
Jednou v noci měl pak sedlák vidění, ve kterém se mu zjevil Bůh a slíbil mu, že když vyrobí z nejlepšího stromu kříž a vztyčí ho, dcera se mu uzdraví. A tak se také stalo.
NÁVŠTĚVA PAPEŽE
Hora křížů se brzy stala významným křesťanským poutním místem. Všem věřícím odsud v roce 1993 vzdal hold i papež Jan Pavel II., který navíc místu věnoval dřevěnou sochu Krista (vrcholek druhé vyvýšeniny zase zdobí Madona).
Podle mnohých se jedná o velmi pozitivní místo, jehož energii navíc dokážou vnímat i méně citliví lidé.
KŘÍŽE PROTI REŽIMU
V době, kdy byla Litva součástí Sovětského svazu, se vládnoucí režim pokusil místo nežádoucího náboženského a národního symbolu zlikvidovat. Kříže tak byly několikrát zničeny, poprvé v roce 1961 (místní je ale opět vztyčili).
Další pokusy o zničení probíhaly až do roku 1985, kdy došlo k uvolnění režimu. A právě ono obnovování památky ze strany prostého lidu se zároveň stalo symbolem boje proti okupačnímu režimu.
Na místě lze nalézt náboženské kříže, kříže se jmény poutníků z celého světa i památeční kříže k uctění lidí, kteří byli za sovětského režimu deportováni do sibiřských gulagů.