Před dvěma lety Antarktický poloostrov vydal stovky mumifikovaných těl tučňáků. Nález působí zlověstným dojmem. Jako by zvířata v jeden okamžik hromadně uhynula a tento okamžik byl poté zmražen v čase. Vědci se nyní snaží odkrýt, jaké události stály na pozadí tohoto nálezu.
Tučňák kroužkový obývá pobřežní oblasti Antarktidy a okolní ostrovy, kde žije v početných koloniích. Není proto neobvyklé najít těla uhynulých kusů. Méně obvykle jsou ovšem nálezy mláďat tučňáků.
Když v roce 2016 vědci na Antarktickém poloostrově objeví několik stovek dokonale mumifikovaných těl tučňáků, z nichž velkou část tvoří právě mláďata, je to považováno za velmi matoucí nález.
Jejich těla včetně kostí a peří jsou přitom perfektně zachovalá, což svědčí o tom, že je musel záhy po úhynu přikrýt sníh a led, který je zakonzervoval. Mumie jsou totiž staré několik stovek let.
Další výzkum, který odborníci z Číny a Austrálie provedli, poukazuje na to, že hnízdiště bylo po tragické události na nějaký čas opuštěno.
Co se tu mohlo stát? První odhady hovořily o možné chorobě, která zdecimovala zdejší kolonii., Další hypotézy zvažují, že byla kolonie zmasakrována nějakým predátorem. Ovšem radiokarbonové datování prokázalo, že tučňáci uhynuli během dvou různých událostí. K té první došlo před 750 lety, další následovala před 200 lety.
Podle nejnovějších závěrů zvířata uhynula vlivem extrémních klimatických podmínek, které provázelo husté sněžení spojené s lijáky a záplavami.
„Je velmi pravděpodobné, že globální oteplování klimatu způsobilo zvýšené srážky, které vedly k tragédii,“ tvrdí vedoucí výzkumný pracovník Liguang Sun z čínské Univerzity vědy a techniky.
Nález odborníci považují za alarmující, neboť globální teploty stále rostou a tak se podobná katastrofa může kdykoliv opakovat. A možná i ve větším měřítku. Mohl by podobný osud v budoucnu potkat i zalidněné části planety?