Jaderné zbraně jsou člověkem vytvořený prostředek zkázy, který je natolik děsivý, že paradoxně udržuje mezi znesvářenými velmocemi mír. Pokud je tedy pod kontrolou, což se rozhodně nedá říci o ztracených jaderných hlavicích, dodnes chátrajících na dně oceánu.
Počítáme-li ztráty od konce druhé světové války, zaznamenali Američané hned dvaatřicet tzv. Zlomených šípů, což je armádní označení pro ztracené jaderné zbraně.
Pravda, většinu z nich už americká armáda zajistila, minimálně šest jich ovšem stále zůstává neznámo kde.
Podle novin New York Times je ovšem situace ještě daleko horší, než jak se domníváme. Vždyť oceán by podle nich mohl ukrývat až 50 jaderných hlavic a šest jaderných reaktorů ve vracích potopených plavidel! A ne všechny patří Američanům.
Za jednu z největších potvrzených ztrát jaderného materiálu se považuje například potopená sovětská jaderná ponorka K-219, která se potopila do hloubky šesti kilometrů i se dvěma jadernými reaktory a dvaatřiceti jadernými hlavicemi. U Američanů je zase nejznámnější případ z roku 1965, kdy jim jen osmdesát kilometrů od japonského ostrova Kikai spadl z letadlové lodi do Žlutého moře letoun A-4 Skyhawk vybavený jadernou bombou.
Ten tam dodnes leží, což Američané k velké nelibosti Japonců přiznali až dvacet let po nehodě.