V časopise Historical Biology byla publikována studie, která jednoznačně podporuje postavení Archeopteryxe jakožto přechodného článku v evoluci mezi ptáky a dinosaury.
Při sedmileté analýze fosilie byly použity nejmodernější 3D laserové technologie, díky nimž mohli vědci detailně studovat všechny kosti a zuby exempláře ze všech možných pohledů. Některé kosti jsou totiž částečně nebo zcela skryty ve vápenci.
První fosilie Archeopteryxe se objevila už v roce 1861, v současné době se dochovalo 12 exemplářů starých 150 milionů let.
Fosilie z této studie má číslo 8 a byla objevena v kamenolomu poblíž města Daiting v jižním Německu v roce 1990. Až do roku 2009 byl však exemplář držen v soukromém vlastnictví, z něhož jej odkoupil paleontolog Raimund Albersdoefer.
Výzkum prokázal, že Archeopteryx albersdoerferi, jak byl nový druh pojmenován, sdílí více společných rysů s moderními ptáky než se svými dinosauřími prapředky.
„Nejstarší pták“ měl tenké duté kosti, větší plochu pro připevnění svalů na křídlech, zpevněné kosti v zápěstí a také méně zubů než ostatní z těchto druhů.
Díky těmto vlastnostem byl přizpůsoben létání mnohem lépe než ostatní z dochovaných exemplářů – včetně Archeopteryxe lithograhpica, z něhož se tento nový druh patrně vyvinul.