V souvislosti se dny smůly se nejčastěji hovoří o pátku třináctého. Dějiny nás však přesvědčují o tom, že nejsmolnějším dnem pro lidstvo by mohl být spíše 15. duben, jenž se v historii opakovaně projevil jako tragický.
Přestože lze namítat, že v historii lze prakticky každý den historicky propojit s řadou tragédií, 15. duben skutečně vyčnívá. Jak můžete sami posoudit v následujících řádcích.
Zahájit žebříček tragédií můžeme již v roce 1865. 15. dubna toho roku zemřel americký prezident Abraham Lincoln (1809 – 1865), na kterého bylo den předtím spáchán atentát.
Prezident se pět dní po skončení americké občanské války vydal se svou manželkou do Fordova divadla ve Washingtonu, aniž by tušil, že je jeden z herců fanatickým podporovatelem Jihu.
Ten okolo desáté večer vtrhl do prezidentova lóže a dvakrát ho střelil pistolí do hlavy.
Zatímco útočník John Wilkes Booth (1838 – 1865) prchal se zlomeným kotníkem pryč z místa atentátu s úmyslem dostat se do severní Virginie (což se mu nepovedlo a byl zastřelen), tak Lincoln za pomoci zdravotníků bojoval o svůj život.
Jenže marně. Dne 15. dubna 1865 16. prezident Spojených států amerických Lincoln umírá.
Noc ze 14. na 15. dubna byla dramatická též v roce 1912, kdy došlo k nejznámější námořní katastrofě v dějinách – k potopení Titanicu. Ten uprostřed noci narazil do ledovce a klesl ke dnu i s více jak 1 500 lidmi.
Asi nejhorší tragédie v dějinách sportu se odehrála 15. dubna 1989 v anglickém Sheffieldu. Toho dne probíhal zápas mezi Liverpoolem a Nottinghamem, který se ovšem nevepsal do dějin kvůli dění na hřišti, nýbrž na liverpoolské tribuně.
Došlo tam k nevídané tlačenici, při které bylo ušlapáno 96 lidí a více než 700 jich bylo zraněno.
Jak už tomu obvykle bývá, vedla tato tragédie k hromadnému zavádění nových bezpečnostních opatření na britských stadionech ve snaze zabránit něčemu takovému v budoucnu.
Smůla 15. dubna pokračovala i během 21. století. A to i v České republice. Toho dne roku 2005 vyhořel hrad Pernštejn do takové míry, že byla škoda na sbírkách i stavbě jako takové odhadována minimálně na 100 milionů.
O 5 let později zase pocítili nebezpečí 15. dubna na Islandu, kde vybuchla sopka Eyjafjallajökull, což vedlo k hromadné evakuaci osob a též k naprostému zkolabování letecké dopravy nad Evropou.
Ještě si lze živě pamatovat tragédii z 15. dubna roku 2013, kdy došlo v americkém Bostonu k bombovému útoku během probíhajícího maratonu.
Pachatelé byli bratři z Čečenska – Tamerlan a Džochar Carnajevovci, kteří do USA emigrovali v roce 2002. Tři lidé bezprostředně po výbuchu zemřeli a bezmála tři stovky diváků byly zraněny.