Dřevorubci se prodírají okrajem hustého lesa. Náhle nad sebou spatří létat vyděšeného havrana. Děje se snad něco nezvyklého? Na tuto otázku dostávají odpověď již vzápětí. Mezi stromy spatří hrozivé plazí monstrum s tlamou plnou zubů. Jak si poradí s hrozivou saní?
Podle staré pověsti uhlíři následně pospíchají do blízké vesnice v podhůří Krkonoš. Na pomoc proti sani zde povolají rytíře Truta. Tento chrabrý rek se prý vzápětí vydává do blízkého lesa, aby si s drakem vyřídil účty.
Netvor totiž ji předtím vísce škodil. Žral zvířata a kradl z místního hřbitova mrtvoly. Rytíř si s děsivou bestií prý poradil drsným způsobem. Zavalil pomocí balvanů jeho jeskynní doupě a draka zabil mečem (podle jiné verze upálil – pozn. redakce).
Mohl podobně vzniknout Trutnov, nesoucí prý svůj název právě podle Truta, a mající dosud draka v městském znaku?! Ale zřejmě vše proběhlo poněkud jinak…
Na věrohodnosti předchozí verzi pověsti nepřidává okolnost, že zmínka o boji Truta s drakem pochází mimo jiné z Rukopisu zelenohorského – údajného falza středověkého spisu. Také podle první zapsané verze této pověsti z pera trutnovského rodáka:
německého malíře, purkmistra a kronikáře Simona Hüttela (1530 – 1601) zavraždil prý onoho draka jakýsi šlechtic Albert z Trautenberga. Nicméně obě verze se shodují v popisu toho, že u vzniku pohraničního města stála saň!
Jde o báchorku, nebo ve zdejších lesích opravdu žilo ve středověku jakési podivné zvíře?
Mohlo jít o bestii, která měla ještě počátkem 20. století obývat sluje v rakouských, německých a švýcarských Alpách – o takzvaného tatzelwurma (prackatého červa – pozn. redakce)? Anebo o jiné, zdejším obyvatelům neznámé zvíře?
Či se do severovýchodních Čech rozšířily zkazky o tatzelwurmech-saních z německy mluvícího prostředí? Vždyť zmínek o dracích je ve starých evropských kronikách až podezřele mnoho!