Český kras je chráněnou krajinnou oblastí Středočeského kraje o rozloze 128 km². Pro bližší upřesnění – je potřeba jej hledat mezi pražským Radotínem a městem Berounem.
Tvoří jej z hlediska složení převážně vápence a břidlice, jako pozůstatky prvohorních usazenin. Nachází se zde hora s negativní energií?
Řeka Berounka a její přítoky zde v dávných dobách vytvořily členitý povrch s řadou hlubokých a romantických údolí a s nebývalým rozsahem jeskyní, patřící k největším na našem území.
Oblast Českého krasu má poměrně malou nadmořskou výšku, cca od 200 m do necelých 500 m. Právě tou největší je hora, či spíše kopec, se zajímavým názvem Bacín.
Naši prapředkové toto místo dobře znali a my teprve asi před čtvrt stoletím jsme se o něj vcelku náhodou začali zajímat. Jak ukázaly nálezy, byl Bacín posvátným místem, kde se zřejmě konaly obřady, ve kterých byly obětováni i lidé.
V úzké, zasypané puklině byly nalezeny lidské i zvířecí kosti a řada keramických předmětů, zřejmě související s těmito rituály. Tak například kolem roku 9 000 před naším letopočtem byl do štěrbiny uložen mladý muž, asi kolem roku 4 000 př. n. l.
dvě děti ve stáří 2 a 12 let. Kromě keramiky se našly i různé kamenné nástroje.
I když v případě nálezu lidských koster šlo zřejmě o rituální oběti, je zajímavé, že zde nedošlo ke kanibalizmu jako v některých jiných evropských lokalitách, neboť kosti byly neporušené.
Bacín přečnívá okolní krajinu a byl proto ideálním místem pro uctívání přírodních bohů. Svatyně sloužili lidem, kde se s nimi mohli setkávat, a tak Bacín mohl sloužil ke stejnému účelu, jako starořecké Delfy. Proto je někdy nazýván Českými Delfy.
Ale čas nám odvál možnost se o tom něco bližšího dozvědět a tak zatím musí postačit nálezy ze dvou známých skalních puklin, z nichž jedna je ta pohřební.
Bacín je v jedné věci unikátem a to v délce doby, kdy byla využívána jeho svatyně. K tomuto účelu byla zřejmě používána již před 11 000 lety a ani po dlouhém čase její obliba nekončila. Přitom podle nepřímých důkazů ji mohli využívat už i neandrtálci.
Není proto divu, že se o toto místo zajímali také psychotronici. Jak konstatovali, jde zde o výskyt silné negativní energie, která se zde mohla nashromáždit v průběhu tisíců let.
Možná se ještě někdy dozvíme o „Českých Delfách“ více, ale co je naprosto jisté, že Český kras je nádherné území s celou řadou krásných přírodních i kulturních památek.