Muž sedí nad stránkami nažloutlého rukopisu a zamyšleně v něm listuje. Záhadný manuskript se však ukáže pro svého novodobého objevitele stejně záhadným, jako pro mnoho lidí po něm!
Proč dosud zůstává nerozluštěn nejen obsah Voynichova rukopisu, ale také doba jeho vzniku?!
Zmíněným mužem nebyl nikdo jiný, než obchodník a antikvář polsko-litevského původu Wilfrid Voynich (1865 – 1930). Právě on odkoupil roku 1912 v italském Frascati nedaleko Říma množství starých knih a rukopisů. Mezi nimi nechyběl ani onen slavný „knižní rébus“, pojmenovaný nakonec po něm!
Asi není třeba připomínat, že podivně zašifrované písmo Voynichova manuskriptu se nepodařilo rozluštit ani dalším osobám (včetně desítek současných vědců)!
Může být snad spis jakýmsi osobním deníkem neznámého autora, astronomickou příručkou, herbářem, nebo vším současně? Nemenším mystériem zůstává, kdy rukopis – nacházející se dnes v depozitáři Yaleovy university – vlastně vznikl.
Protože radiokarbonová datace určila stáří jeho pergamenů zhruba do rozmezí let 1404 – 1440, považuje většina osob tento časový údaj i za dobu jeho vzniku.
Ale co když byl manuskript napsán později na (již tehdy starý) pergamen, jak navrhuje český spisovatel a badatel Karel Dudek?
Podle Dudka mohl být skutečným autorem podivného díla lékař a botanik Georg Handsch von Limuz (1529 – 1578). Tento muž se narodil České Lípě a žil později i v Praze a rakouském Innsbrucku. Vznikla tedy tato nejzáhadnější kniha světa ve střední Evropě?