O Oltářním kameni se vypráví, že na něm v dobách náboženských válek v 17. století sloužili ti věřící, kteří byli právě pronásledovaní, tajné mše.
Oltářní kámen je plochý břidlicový blok ležící mezi vrchy Vysoká Roudná a Dubová hora nedaleko pramenů Zlatého potoka necelých 8 kilometrů od moravského Šternberku.
Zpočátku to prý mše sloužili katolíci ukrývající se zde před protestantskými Švédy drancujícími zdejší kraj. Posléze po skončení třicetileté války a nastolení katolicismu jako jediného povoleného náboženství šlo pro změnu o tajné protestanty.
Opravdu mohl kámen připomínající svým tvarem oltář posloužit těmto účelům? Ostatně o kameni se vypravuje, že u něj konali jakési rituály už pohanští Keltové obývající kraj tisíce let před protestanty a katolíky.
O Keltech je navíc známo, že během svých náboženských obřadů nejednou obětovali nejen zvířata, ale i lidi. Scházeli se snad zbožní křesťané, stoupenci náboženství hlásajícího porozumění a lásku, na místě, které bývalo svědkem lidských obětí?
Dějiny třicetileté války nás učí, že to s tím porozuměním a láskou nebylo ani v křesťanstvu vždycky úplně jednoznačné. Takže, proč ne? O Vysoké Roudné se ostatně traduje ještě jedna pověst.
Prý zde žili tajemní Měsíční lidé, kteří učili obyčejné lidi novým poznatkům. A to tak, že jim vstupovali do snů… Že by vzpomínka na nějaký pradávný kontakt s UFO?