Jo Cameronová necítí bolest ani strach. 71letá Britka si přitom donedávna myslela, že je to úplně normální. Před pěti lety ale podstoupila operaci a lékaři, kteří si všimli její odolnosti vůči bolesti, ji podrobili několika vyšetřením. Ta prokázala, že má žena zvláštní genetickou mutaci.
Analýza DNA odhalila, že paní Cameronová má dvě pozoruhodné genetické mutace. Ta první potlačila gen FAAH, který v lidském těle rozkládá anandamid. Účinky této látky jsou velmi podobné účinkům kouření marihuany a silně působí proti bolesti a úzkosti.
V DNA dále chyběl gen FAAH-OUT. Tato jedinečná kombinace genetických mutací pak u ženy způsobuje, že má v organismu více než dvojnásobek normální hladiny anandamindu.
Kromě snižování úzkosti a bolesti tato látka také zvyšuje pocit štěstí, zapomnětlivost a hojení ran. „Když tak vzpomínám, nepamatuju si, že bych kdy potřebovala nějaké léky proti bolesti.
Pokud ale něco nepotřebujete, prostě se tím nezabýváte a necháte to být,“ prohlásila skotská seniorka.
Paní Cameronová například vyprávěla příběh o tom, když měla jako malá zlomenou paži. Toho si všimla až tehdy, když zjistila, že je její ruka zkroucená v nepřirozeném úhlu. Seniorka vykazuje všechny příznaky nadměrné produkce anadamindu.
Její zranění se léči neobvykle rychle, nikdy se ničeho nebojí a je odolná vůči stresu. „Byla jsem docela pobavená, když jsem to zjistila,“ prohlásila s úsměvem.
Ačkoli se na první pohled může zdát, že život bez bolesti je lákavý, ve skutečnosti to může být velmi nebezpečné. Takto postižení lidé například nepoznají, že si vymkli kotník, nebo že je jejich ruka na rozpálené keramické desce.
Na druhé straně vědci doufají, že by lidé jako paní Cameronová a jejich genetické mutace mohly přispět k výzkumu léků pro pacienty, kteří trpí chronickou bolestí a mohly by také přispět k léčbě úzkostí.
„Byla bych nadšená, kdyby výzkum mé vlastní genetiky pomohl lidem, kteří trpí,“ prohlásila seniorka.