Podivný obrazec zelených a fialových světel, který dostal jméno Steve, se táhne od východu k západu a poprvé ho zaregistrovali členové jedné facebookové skupiny, která sdružuje lidi hledající nejlepší místa pro fotografování polární záře.
Tento zvláštní jev je široký 16 mil a dlouhý několika tisíc kilometrů.
Steve byl poprvé zpozorován 25. července 2016, kdy pozorovatelé zaznamenali podivný typ záře osvětlující noční oblohu na severní polokouli. Rychle si uvědomili, že se nejedná o obyčejnou polární záři, ale něco jiného.
Jevu dali jméno Steve, které je inspirované animovaným filmem Za plotem (Over the Hedge). Když v tomto animáku skupina lesních zvířat objevila živý plot – pro ně neznámý objekt –, pojmenovala ho právě Steve.
Astronomové tento název později změnili na STEVE. Steve na první pohled vypadá jako polární záře, ale v mnoha ohledech se od tohoto fenoménu liší.
Jednak se jednak objevuje mnohem více na jihu a nad obydlenějšími oblastmi než většina polárních září a jednak se jeho světla vlní vertikálně, jedna jejich část je navíc purpurová.
Předběžná analýza zjistila, že tato světla vznikla jinak než polární záře, ale nebylo možné přesně vysvětlit, o co se jedná. Nová studie nyní konečně zjistila více o procesech, které jsou za tento jev odpovědné.
Fialové světlo je produkováno magnetickými vlnami a horkou plazmou. Zelená světla pak fungují na stejném způsobu jako polární záře, pozoruhodné však je, že se polární záře utvořila v těchto zeměpisných šířkách.