Světlo do zatím neobjasněné smrti amerického tuláka by mohly vnést poznámky nalezené v kapsách jeho kalhot. Má to ale háček. Jsou zašifrované a zatím se nikomu nepodařilo zjistit, co se za složitým kódem skrývá.
V červnu roku 1999 je v okrese St. Charles County v americkém státě Missouri nalezeno tělo ve značném stádiu rozkladu. Později se ukáže, že mrtvým je tulák Ricky McCormick.
Muž ležel v kukuřičném poli, které policisté dobře znají jako místo, kde se vrahové rádi zbavují těl svých obětí. Začnou proto případ vyšetřovat jako vraždu, jenže toto podezření nemohou potvrdit. Při pitvě nebyla nalezena žádná rána po kulce nebo noži.
Jenže tělo je už tak rozloženo, že si nemohou být jisti. A když se nepodaří možného vraha vypátrat, je případ odložen. Na stránky novin se znovu dostává až v březnu 2011, kdy FBI zveřejní dvě ručně psané zmačkané poznámky, které měl McCormick v kalhotách.
K jejich fotografiím byla přiložena i výzva pro amatérské milovníky šifer. FBI poznámky rozluštit nedokáže a dává tak šanci veřejnosti. Proč jsou poznámky tak důležité?
HVĚZDA VŠECH TEORIÍ
Poznámky sice na první pohled vypadají jako náhodná změť písmen, číslic a závorek, a sám McCormick je ve svém okolí znám jako podivín, který nemá vše pět pohromadě, FBI se však domnívá, že zdánlivě náhodné znaky načmárané na papíře mohou být odpovědí na jeho tajemnou smrt.
Jeho šifra se v záhy stává internetovou senzací.
Amatérští weboví detektivové, konspirační teoretici a milovníci rébusů se sklání nad poznámkami mrtvého muže, který v jejich hypotézách ožívá jako drogový baron, schizofrenik, autista, šílenec či mýtus vládní agentury. Teorií přišlo skutečně mnoho.
Řešení jeho šifry však stále žádné. Co tak důležitého si potřeboval bláznivý tulák zapsat?