Mlhovina Helix je stará 25 tisíc let a podle vědců už ji zbývá pouhých 10 tisíc let života, což je ve vesmírném měřítku pouhý okamžik.
Její oblaka rozpínající se rychlostí asi 24 km za vteřinu brzy vyblednou a rozplynou se v okolí, zatímco bílý trpaslík v jejím středu bude dále chladnout. Tento vesmírný útvar je živou připomínkou toho, jaký osud jednou potká i naše Slunce.
Podle odhadu má dojít k zániku Slunce až za několik miliard let. Vytvoří se v našem solárním systému další úchvatná mlhovina?
OKO BOŽÍ
Pro obyvatele Země je Helix nejjasnější a při vzdálenosti 650 světelných let také nejbližší mlhovinou. Nachází se na jižní obloze v souhvězdí Vodnáře.
Lze ji pozorovat i menším dalekohledem, ale až velké teleskopy dokáží zachytit její fascinující vzhled, díky kterému je též nazývána Božím okem.
Podobu oka tento útvar získává, když centrální hvězda dospěje do poslední fáze svého života, odhodí všechny své vnější vrstvy a začne pozvolna chladnout.
ODKUD POCHÁZÍ PODIVNÝ PRACH?
I tato vesmírná podívaná dokázala zamotat vědcům hlavy. Pokud totiž hvězda dospěje do své závěrečné fáze a odhodí svoje vnější vrstvy, prach kolem ní je vyvržen do vzdáleného okolí.
V blízkosti hvězdy by se žádný vyskytovat neměl, přesto astronomové několikrát potvrdili přítomnost prachového kotouče kolem ní. V současnosti vědci předpokládají, že prach může pocházet ze srážky komet.