Stará fotografie z města Belfast v Severním Irsku přitahuje pozornost milovníků záhad. Snímek zachycuje skupinu pózujících děvčat. Na rameni jedné z dívek leží ruka, která zdánlivě nikomu nepatří.
Svět zná mnoho fotografií, na nichž jsou údajně zachyceny projevy onoho světa. Často se jedná o mlhavé postavy nebo části jejich těl, které na snímcích nemají co dělat.
Před několika měsíci na sebe strhla pozornost černobílá fotografie z roku 1900, kde pózuje skupina zaměstnankyň závodu na zpracování lnu v severoirském Belfastu. Na tom by ještě nebylo nic zvláštního. Některé dívky se usmívají, jiné jsou spíše zamračené. Zkrátka jen další kolektivní fotografie.
JE TO DUCH?
Snímek před několika lety zveřejnil web zaměřený na dění v Belfastu v rámci reportáže o zajímavých pracovních místech minulosti. Jedna ze čtenářek, Lynda, však k článku připojí znepokojivý komentář:
„Všiml si někdo té záhadné ruky dotýkající se dívky, která stojí ve druhé řadě odspodu úplně vpravo?“ Její poznámka takřka okamžitě vyvolá bouřlivou reakci.
Na pravém rameni děvčete (z pohledu čtenáře na levém –pozn. red.) jsou totiž skutečně vidět prsty a část ruky neznámé osoby.
„Poznala jsem na té fotce svou babičku Ellen Donnelly (rozenou McKillop), která v závodě na zpracování lnu v roce 1900 pracovala.
Můj otec má tento snímek doma a naše rodina už dlouho uvažuje nad tím, zda je na něm vidět duch,“ uvádí Lynda.
VYSVĚTLENÍ CHYBÍ
Důvodem je především fakt, že za její babičkou stojí na fotce dívka se založenýma rukama. Nikoho se tedy nedotýká. Navzdory tomu se zdá, že Ellen Donnelly má na rameni čísi ruku. „Snažili jsme se to vysvětlit jako optický klam.
Případně jako zvlnění na dívčině košili. Ale ani jedna z těchto verzí podle mého názoru úplně nesedí,“ říká současný irský publicista Mark McCreary. Je tedy snímek opravdu dokumentací druhého břehu? „Já osobně na duchy nevěřím. Ale ten úkaz na fotografii je skutečně záhadný,“ dodává Lynda.